Jegermoar skriver:
Vi har brugt TTH (ticket to heaven) flere gange og det er vi rigtig godt tilfredse med. Det er til den store side - min datter bruger ca 1 nr. mindre i deres regntøj end hun normalt bruger i andet tøj.
Jeg forstår så ikke hvorfor i vasker regntøjet så tit - her vaskes det kun sjældent, mange gange er det rigeligt bare lige at få det skyllet fri for sand og mudder.
Min yngste datter (16 måneder) har faktisk også et TTH regnsæt liggende i vuggestuen, men jeg ved ikke hvordan det "virker", da hun ikke rigtig har brugt det.
Jeg er helt med på at man egentlig ikke bør vaske regntøj, da det forringer vandtætheden som jeg også skrev tidligere. Men hvis der engang imellem sker et lille uheld er det jo nødvendigt..
Anmeld
Citér