Mom skriver:
På mit job ferieplanlægger vi sammen i det team man nu er i, også får man en skriftlige tilbagemeldelse, og de fleste gange går det op, men nogen gange kan man ikke få alle de uger man ønsker.
Og som jeg tidligere har skrevet (læs gerne det igen), handler det for mig ikke så meget om hvad TS har ret til, men om hvordan TS gerne ser hendes fremtidige arbejdsliv på arbejdspladsen.
Det er åbenbart meget forskelligt fra arbejdsplads til arbejdsplads...
Men ligemeget om man er ny eller gammel, skal den slags bare spille. Desuden synes jeg ikke 5mdr er at være "ny".. Men igen, det er nok også forskelligt fra fag til fag - og måske kollegaer imellem. Hos os har selv de helt nyansatte noget at skulle have sagt. Man er jo også nødt til at vise man ikke lader sig pisse på, for hvordan ender de næste ferier så ikke??
og at have fået et ja til ferie og derefter et nej meget tæt på afholdelsen, det er ikke okay - og kræver virkelig ikke flexibillliteten fra den ansatte. Så må lederen sluge den kamel at have lavet en fejl.
Anmeld
Citér