Min mand er sådan her: Han har ikke noget imod at have hænderne op af lommerne herhjemme, men han skal bare have fortalt og dikteret, hvad de skal bruges til. Han kan ikke selv tage nogle initiativer. Hvis ikke han får fortalt, at han skal huske dit og dat, udfører han ikke tingene. Ikke fordi han ikke vil, men fordi han ikke magter at tænke selv :S
Han laver rigtigt meget ekstraarbejde, fordi han ikke tænker logisk og praktisk.
For nylig har han fx ikke sørget for, at min datter fik sin blokfløjte med hjem fra blokfløjte, og samme aften måtte han tilbage til musikskolen og lede efter den (ekstraarbejde) og væk er den. Nu må han tage i musikbutikken og købe en ny (ekstraarbejde).
I går glemte han sønnikes madpakke, da han skulle bringe ham i børnehave. Han måtte derpå hjem og hente den (ekstraarbejde).
For nogle dage siden blev han bedt om at sende et brev inden sidste frist. Det glemte han, og så måtte an selv køre 30 km ud med brevet (ekstrarbejde).
Sådan kører det hele tiden og så igen, og manden lærer ikke noget af det. Før var det altid mig, der reddede kanstanjerne ud for ham, men det gider jeg ikke længere. Vil man ikke høre, må man lære... synes bare det er nogle trælse lærepenge, fordi tiden skal gå med noget unødvendigt.
Jeg er kommet til den erkendelse, at mænd bare ikke er praktiske. Jeg kan høre på alle andre kvinder, at jeg ikke er alene om problemet. NÅr jeg spørger min mand, hvad det er, der går galt, siger han, at mænd tænker i store linier og ikke har hjernen indstillet på kanal deltaljer, men sikke noget p**, så må man da gå i træning :angry:
Anmeld