Nej stop - ikke råbe i munden på hinanden...

Spring til sidste ulæste indlæg
Følg denne tråd

5. februar 2010

Opus-specialist-vb

Soap skrev:
PS jeg kan se du er moderator, burde du være det når du ikke kan se objektivt på tingene ?
http://voresborn.dk/images/fbfiles/images/AddEmoticons04218-20100205.gif

Anmeld

Køb et abonnement på Vores Børn

Magasinet til dig med børn på 0-12 år

Priser fra 149 kr.

5. februar 2010

Titte-vb

Soap skrev:
Titte jeg trænger ikke til briller, jeg så godt hvad du skrev første gang Og jeg syns det du skriver er personligt Jeg ved ikk hvor vidt KH Bibi har være grov eller ej over for en eller flere brugere herinde på andet tidspunkt men som jeg læser det har hun intet andet gjort end hvad hun gør i denne tråd her, og jeg må tilstå at jeg læser det hun skriver som om der er både smil på læben og glimt i øjet Så tænker om det er et tolknings spørgsmål og om folk har en tendens til at være sortseer på forhånd
Se bar hvordan du angreb mig Titte med gruppering , for det var vel et angreb ?
Hvis du har opfattet det som et angreb så har du det, men det er ikke skrevet som et angreb. Men det kommer vel an på om man ser objektivt på tingene. Jeg har normalt ikke en tendens til at være sortseer, jeg ytrer faktisk bare min mening om at jeg synes den måde Bibi skriver på er grov. Og da dette er en debat, så er det vel ok at komme med sin objektive holdning? Som jeg opfatter dine indlæg, så virker det som om du tager hende i forsvar. For mig er det helt ok, men er det objektivt? Handler det ikke om at kunne se tingene lidt fra oven/siden af, og så komme med en kommentar? Jeg er ikke ude på at genere nogen, mener heller ikke min skrivestil på nogen måde kan virke stødende eller fornedrende på andre mennesker, og sådan forventer jeg faktisk også selv at blive mødt. Og det er så der jeg har oplevet at det kammer over for Bibi. Som i det indlæg fra Bibi der fulgte mit første indlæg i denne debat: What's new Pussycat oh oh oh oh Og denne her taler vist for sig selv:
KH Bibi skrev:
Soap skrev:
PS jeg kan se du er moderator, burde du være det når du ikke kan se objektivt på tingene ?
http://voresborn.dk/images/fbfiles/images/AddEmoticons04218-20100205.gif

Anmeld

5. februar 2010

Soap-vb

Flot at snakke om at være objektiv når du har herpet hende ned! Jeg kan faktisk godt forstå KH Bibi´s små udbrud, så jeg skærmen med hendes øjne ville jeg deleme også følge mig overfaldet og forfulgt i denne tråd så ja du kan faktisk godt sige jeg tager hende lidt i forsvar da jeg ikke finder disse grupperinger som du selv taler om i orden når de bruges til at tromle hen over andre Det er så forkert Du mener ikke din skrive stil er generende eller noget for andet, sjovt nok skriver KH Bibi det samme Stof til eftertanke der ? Jeg finder dig i hvert fald ubehagelig i din skrive måde

Anmeld

5. februar 2010

Opus-specialist-vb

Titte skrev:
[, så er det vel ok at komme med sin objektive holdning?
Som i det indlæg fra Bibi der fulgte mit første indlæg i denne debat: What's new Pussycat oh oh oh oh Er det ikke en subjektiv holdning, når man tager stilling? *muhahaha* Ja, hvordan fanden ville du reagere, hvis du blev trukket gennem kødhakkeren, som jeg blev? Jeg bad ikke om hetz! Ja, jeg bliver ironisk og sarkastisk, hvis du forstår sådan en lille en? ;) Og tag så lige at galoppere tilbage til Tinas indlæg om at droppe det der er gang i, det begynder ærlig talt at blive rimelig monotont.

Anmeld

5. februar 2010

Webredaktøren-vb

Nå - det var åbenbart ikke nok første og anden gang, så nu skriver jeg lige tredje og sidste gang. Til Soap: Det er altid skønt at se tingene med friske briller, og det virker det som om, at du gør eftersom du er forholdsvis ny herinde. Jeg han godt forstå, hvis du undres over tonen, men kigger du en del af de tidligere tråde vil du kunne se, at det ellers ikke er tilfældet. At nogle brugere nogle gange stødes over hinandens indlæg/holdninger/udbrud kan næppe undgåes, men til alle nye vil jeg bestemt opfordre til at læse lidt i de øvrige tråde og vurdere debatten derudfra :) Til Titte: At høre at jeg ellers er hurtig til at udelukke folk, når jeg i løbet af tre år har udelukket en enkelt person gider jeg knap forholde mig til. Der henvises til en gammel debat i det tidligere forum for et år siden - den fortid tror jeg ærlig talt ikke fører noget konstruktivt med sig... og dog - i forhold til den gamle debat, hvor jeg gentagne gange blev kontaktet af nye brugere, der ikke følte sig velkomne i en lille lukket kreds, så er det indtil nu faktisk lykkedes at skabe et forum, hvor nye bliver budt velkomne og faktisk føler sig velkomne. Lad det fortsætte og bring start så nogle interessante tråde til debat. Meninger er fint, og denne tråd fik bestemt skabt debat, men som sagt, hvis der ikke er noget nyt under solen, så er det nu tid til at parkere denne tråd, så vi igen kan finde kammertonen frem og bruge debatten på mere spændende emner. Er det ikke muligt, så må jeg jo desværre se mig nødsaget til for første gang i denne debats levetid at fjerne en tråd, for nu gider jeg ikke læse mere brok fra samme skuffe. Det er så op til jer, om det bliver nødvendigt :angry:

Anmeld

5. februar 2010

Louise-vb

HOLD NU OP.... Villdddtttt. At man i god mening kan lave et indllæg og så kan folk få det vendt til at dreje sig om en person. Handler fora, netop ikke om at vi er forskellige som mødre,kvinder,koner og elskere.. Eller.. Gider ikke citere alle de grimme, sjove og urimelige ting der er blevet skrevet de sidste 2 dage. Hvorfor ikke omfavne at vi er forskellige? Jeg elsker gode diskussioner. Osse selvom at nogen svar er ' dumme', uintelligente eller sjove.. For kom nu.. Der SKAL være plads til alle.. Jeg er selv en reje kælling. Men folk behøver ikke at elske eller hade mig. Nej de skal bare lade der være plads til alle.. Og så lige en sidste ting..... Der findes et særligt sted i helvede for kvinder som ikke hjælper hinanden.

Anmeld

5. februar 2010

Louise-vb

Sorry webbie.. Skrev vist samtidig med dig.. Kan jeg komme med i aftenbønnen alligevel.. PLEASSSSSSSEEEEEEEEEEEE.. Griner..

Anmeld

6. februar 2010

Frede-vb

Webredaktøren skrev:
Det er så op til jer, om det bliver nødvendigt :angry:
??? Jeg er målløs...

Anmeld

6. februar 2010

Frede-vb

Webredaktøren skrev:
Lad det fortsætte og bring start så nogle interessante tråde til debat. Meninger er fint, og denne tråd fik bestemt skabt debat, men som sagt, hvis der ikke er noget nyt under solen, så er det nu tid til at parkere denne tråd, så vi igen kan finde kammertonen frem og bruge debatten på mere spændende emner.
Jamen, der skal jo være noget at komme videre på. Det nytter ikke noget blot at parkere problemet uden at gøre noget ved det, så dukker det jo bare op i løbet af no time igen.

Anmeld

6. februar 2010

Foam-vb

KH Bib :laugh: :laugh: :laugh: i skrev:
Og ja, gu' er jeg dominerende og klog og smart
Søde Bibi, det ved vi da alle sammen godt at du er. Meget, meget klog. **muhahahahahaaaa** :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

Anmeld

[ Spring til toppen ]

Gå til forsiden

Gratis eksperthjælp

Det er gratis at søge hjælp hos vores eksperter - se alle eksperterne her.