Mor og meget mere skriver:
Wow. Jeg håber da, dit barn altid passer visuelt ind i hjemmet...
Du har været medbestemmende om at sætte barn/børn i verden - dermed inviterer man i mine øjne også både tegninger, ler-rædsler og uæstetisk legetøj indenfor.
Det håber jeg også, ellers bliver han sendt ind på værelset.
Er helt enig med dig.
Ja, børn laver så mange ting og nej de behøver ikke at være kunstværker, for de er sku små børn. Jeg lavede en tegning af ungernes fødder og hænder, da deres far havde fødselsdag, og jeg indrømmer den var sku ikke køn, men faren var ligeglad, for det var noget hans børn(og jeg) havde lavet til ham, og det er meget mere værd end noget man kan købe.
Man behøver jo ikke at dekorere hele sit hjem med det, men at hænge tegninger på køleskabet, en kalender(Hvordan kan ikke kalender være grim..?? Altså så meget at den ikke engang kan hænge fremme), lerfigurer i vinduet/hylde... Jeg synes det er hyggeligt at se hvad børn nu har lavet.
Og de er så stolte.. Man sætter en gaver man selv har givet, ind på sit eget værelse, hvorfor skal børn så? Og hvad skal et lille barn med en kalender?
Anmeld