Wleander skriver:
Nej, men der er vel for guds skyld heller ingen der drikker/ryger i deres børns nærvær ??
Men det da fint nok hvis du kan spise en stor fed flødebolle foran dine børn, sådan er det bare ikke her.. Uanset hvad giver du dine vaner videre til dine børn . Vil du ikke have de skal have slik, jamen så må du jo lade være med at spise det i deres nærvær, man kan bare ikke side og spise foran dem uden de også får, efter min mening ..
Men uanset hvad, synes stadig ikke du kan sammenligne det ...
For guds skyld ingen der drikker i sine børns selskab? Du kunne simpelthen aldrig finde på at drikke et glad rødvin til maden eller nyde en kold øl en varm sommerdag?
Så sent som idag fik vi kage, min søn på 1 år fik en grovkiks. Han viste ingen tegn på at han ikke var tilfreds med sin kiks.. Min datter på 3 derimod, hun fik også kage for hun er gammel nok til at have en mening omkring at hun også vil smage.
Og jo man kan godt sammenligne det, mine børn får ikke lov at smage hvad som helst, ikke herhjemme og ikke i byen, det gælder fx peanuts, popcorn, alt for meget slik og kage og alkohol.
Hvad med peanuts, får dine små børn også det hvis de gerne vil smage selv om sundhedstyrelsen fraråder det?
Anmeld