Vinker skriver:
Undskyld, men er det bare mig der slet slet ikke kan se pointen i at ens barn skal have sin helt egen flødeskums lagkage på sin 1 års fødselsdag???? Jeg kan overhovedet ikke se hvorfor de skal sidde der og klaske hænderne i kagen så den er ud over det hele???
Hvor mange er for og hvor mange imod den ide?
Niklas Emil er nu lidt over 10 mdr og han har stort set ikke fået noget med sukker i. Kan nemlig ikke se noget positivt i allerede at fylde ham med sukker. Han elsker frugt så hvorfor tage den glæde fra ham - Det er hans slik. Min samvittighed ville ikke kunne klare at han skulle have sodavand, kage, slik eller juice!
Jeg er helt enig med dig!
Som jeg vist har fortalt før holdt vi Livas fødsesldag slik og kagefri.
Hun elskede/elsker frugt og grøntsager og havde aldrig fået slik, kage og lign. og da det var hendes fødselsdag, ja så blev det holdt på den måde.
Ikke alle synes det var en god ide, men jeg lukkede ørerne for det, da jeg ikke synes der var grund til alt det usunde til en 1 års fødselsdag.
Anmeld