Mad på lavbudget er mad med mere grønt end kød :-) Det er en generel "regel". Det er altid kødet der koster, og det som de fleste regner for hovedbestanddelen af deres måltid. Især os mænd ;-)
Hvis man behersker sig med kødindtaget og i stedet får nogle gode, sunde kostfibre indenbords i form af groft brød, havregryn samt flere former for grove grøntsager, så er du lige så mæt som hvis du havde spist masser af kød - din krop har det bare langt bedre, og det samme har din bankkonto.
Laks kan du tit finde til en god pris, og det smager fantastisk sammen med både pasta og små kartofler - husk, at sauce som regel også er en unødig og dyr ekstra luksus-ting, der blot spolerer den gode, rene smag af rene råvarer - især hvis det er en Knorr-sauce! :-)
God mad handler i mange tilfælde om Umami, som du kan læse lidt om her, hvor du også kan få råd til hvordan du sparer penge på dine madvaner: http://gratisbudget.net/madplan/
Anmeld