Tjuhl skriver:
Kære Miamaja
Jeg ville virkelig ønske, at du ville læse mit indlæg herinde igen og rigtig lytte efter hvad jeg skriver og at du desuden læser mit indlæg til dig i "hvor er det ærgeligt" debatten.
Og så syntes jeg du skal læse dine egne indlæg herinde igen og tænke over hvordan du taler ned til os, om at vi vil have mini-me's og at du er langt foran i udviklingen end vi er, fordi du adoptere. det gør mig simpelthen vred, at læse og det gør mig vred at læse, at du bringer det på bane i en helt ny debat.
mit indlæg herinde tidligere var utrolig ligetil og nemt at forstå, og alligevel valgte du at læse det som et angreb på dig, når det i virkeligheden er et angreb på den måde verden er stykket sammen på. Det er da dejligt, at I har lyst til at tage et barn til jer, som har brug for det, men det er da utrolig trist, at det barns forældre - af den ene eller den anden årsag - ikke har mulighed for at tage sig af det!
det er sikkert håbløst at forsøge at afslutte denne debat med dig, men nu forsøger jeg alligevel, for det er da utrolig ærgeligt at du går videre i verden med en helt forkert opfattelse af hvad mine holdninger er! og ikke mindst at du bringer dem ind i nye debatter.
Du svarede overhovedet ikke på andet end lige netop at "jeg syntes det var trist" sætningen - ikke engang min forklaring HVAD det er jeg syntes der er trist gad du læse. og alle de ting jeg først var startet med at sige til dig, om at du ærlig talt var dybt nedladende overfor os barnløse, dem sprang du også let og elegant henover.
hvis der er noget JEG tager med mig fra mine diskussioner med dig, er det da, at du syntes du er hævet over os andre - du skriver jo selv, at du må være mere moderne end os - fordi du har valgt at adoptere.
Jeg skriver: "saa haaber jeg for jer, at I kan blive gravide ellers held og lykke med et liv uden born

"
"naa saadan. jeg vil lige gore klart at bare fordi jeg har adopteret saa mener jeg ikke alle andre burde have samme mening som mig og onske at adoptere. Man ved bedst selv hvad ens intuition siger en paa det plan, og man kan ikke sige det er mere rigtigt at gore det ene eller andet.
men nu er jeg rigtig nysgerrig efter at vide hvad din veninde har at sige omkring det at vaere adopteret og hendes mening om adoption. hvordan har hun selv oplevet det og hvordan paavirker det hende den dag idag??"
"Det er sjovt saa forskellige vi er

jeg er af den opfattelse at det er for nemt at faa egne born for vores vedkommende. "
"sjovt som debatten kommer ind paa adoption og lidt sjovt er det synes jeg, at det for mange er saa vigtigt at de ved deres gen og dna bliver viderefort og det er altafgorende for dem for at vaere foraeldre. at de ved at lille anton, har dna der kan findes hos en selv. hvad man saa kan bruge det til som foraeldre kan jeg saa slet ikke forstaa, og kommer aldrig til det. den der 'ur' folelse eksistere ikke i min logik. der er jeg nok for moderne
det er ogsaa lidt sjovt naar folk og som du selv siger, at det er ogsaa det med at de ligner en og opforer sig som en selv.
min son opforer sig nodagtig som mig og som da jeg var barn, siger folk hele tiden. og fremmede har tit sagt 'jamen i har de samme ojne'. hehe..
jeg tror ikke med dna man kan vaere sikker paa man faar et barn der ligner en eller opforer sig som en selv.
men der er aabenbart nogle der elsker selve ideen om en tro kopi af sig selv. en smule narcisistisk hehe
"
"hej henriette, jeg haaber for jer i snart er med barn og jeg ved godt der er mange der kaemper. mange synes sikkert det er pudsigt min mand og jeg har valgt at adoptere naar vi nu 'kan'. men det var vores onske. mest mit og han hoppede med paa den. heldigvis insisterede min mand ikke paa at hans barn SKAL komme fra hans 'familie juveler'.
i adoption processen blev vi begge undersogt og vores egne chancer for at reproducere blev maalt til at vaere 'gode til rigtig gode'.
jeg valgte at adoptere eget barn og ikke faa eget dna barn fordi:
1. I min logik saa var der allerede babyer tilstede der behovede en mor og far, saa jeg kunne ikke se grund til at saette flere i verden.
2. det var ikke altafgorende for mig at vide at mit barns blod kunne maales og vurderes at stamme fra mig og mine forfaedre.
3. jeg ville ikke have born for at faa en mini udgave af mig selv. tror heller ikke logisk paa at det kan lade sig gore, selvom det er ens eget dna barn.
tja, det var mine grunde.
"
"jeg mente ikke at se ned paa andre der har svaert ved at faa born selv. jeg har netop sagt der ikke er noget der er rigtigt eller forkert hvorpaa man vaelger at faa barn.
"Men jeg synes derimod at det er UTROLIGT trist og maerkeligt at du mener det er trist at jeg har faaet mit barn!!!. "
jeg ser det absolut ikke som et angreb paa mig at folk gerne vil have sine egne born og fode dem selv- det synes jeg da er skont!!.
ligesom jeg synes det er skont at adoptere om kendte saa gor det eller ej! At du tror jeg har faaet min son fordi en eller anden kendt ogsaa har adopteret. det synes jeg er MEGET maerkeligt, Eva.
og jeg synes ogsaa det er maerkeligt at du synes,det er maerkeligt at folk der kan faa born vaelger at adoptere. jeg synes netop ikke det er en god ide at adoptere som en 'nodlosning'. men det er min mening. ligesom du har ret til din. "
"Jeg synes helt det samme som dig. og jeg kan godt forstaa den 'problem stilling' din veninde foler. hun 'mangler' jo en del af sig selv som altid vil vaere der, naar hun kikker sig i spejlet. sporgsmaal.
vi er saa heldige at vores adoption er aaben. altsaa en aaben adoption. det kan man vaelge selv. dvs. vi har modt vores son's smukke bio mor flere gange og set hans bio-far, deres soskende og bio mormor. vi kender deres familie forhold og helbredsbaggrund og ved hvorfor han skulle bortadoperes.
hvis og naar vores son vil have svar paa sine sporgsmaal, saa er de der for ham. han vil vide hvordan hans bio foraeldre ser ud. lidt om hvem de er, hvorfor, hvordan osv. alt er aabent.
desuden fik vi vores son lige efter fodslen, saa derfor har han ikke haft nogen fortid eller 'ukendte' minder med sig. og vi ved pga laegeerklaeringer at hans bio- mor gik til laege besog under graviditeten og fik lavet test, om hun rog, eller drak under graviditeten.
saa vi er meget heldige.

"
"tak. at faa born er en personlig ting og hvad der er rigtigt for os er sikkert ikke rigtigt for andre, og det er da kun iorden

"
Nu har jeg laest alle mine indlaeg igennem og jeg kan vitterligt ikke se hvor det er jeg skriver at jeg er mere moderne end jer. jeg har ikke skrevet jeg er mere moderne end jer andre paa denne side.
jeg kan heller ikke se hvor jeg skriver 'at jeg er haevet over jer andre". jeg skriver netop' jeg vil lige gore klart at bare fordi jeg har adopteret saa mener jeg ikke alle andre burde have samme mening som mig og onske at adoptere. Man ved bedst selv hvad ens intuition siger en paa det plan, og man kan ikke sige det er mere rigtigt at gore det ene eller andet' og 'at faa born er en personlig ting og hvad der er rigtigt for os er sikkert ikke rigtigt for andre, og det er da kun iorden'
Det var ikke fordi jeg ikke gad, at laese andet fra dit indlaeg end den saetning, men det var den saetning jeg synes der var meget trist og derfor naevnte jeg den saetning som du skrev og ikke alt andet.
jeg har heller ikke paa noget tidspunkt skrevet at ' I vil have mini-me's' og at jeg er langt foran i udviklingen end vi er, fordi jeg adoptere' eller at jeg er 'haevet' over jer andre.
saa ja, det kan da ikke blive andet end haablost