isabellasmor skriver:
jeg tror ikke min søster er den eneste der føler svigt. Det er det eneste man skal kunne læse, det er det jeg mener. Siger ikke alle har den følelse, det kan jeg ved Gud ikke vide noget om af gode grunde, men selvfølgelig er der andre børn /voksne der sidder med den følelse.. Det tør jeg godt sige.
"Har en lillesøster på min fars side som er er aflastning,
og på et eller andet plan er det altså et lille svigt man giver sine børn.........."
Så jeg har læst det du skriver!
Selvfølgelig findes der børn/voksne, som føler svigt, det vil der jo altid gøre uanset hvilket emne du berør. Men måske svigtet ville have været meget større, hvis der ikke havde været aflastning.
Jeg synes da det er synd, hvis din søster oplever det som svigt, men jeg tænker også, at hun altså ikke er så gammel endnu, så det kan da bestemt føles anderledes når hun er ældre, og har en større forståelse for flere aspekter.
Anmeld