Ja har jo for nyligt taget det valg, da jeg flyttede til en by der havde begge dele. Men holdt mig til dagplejen, kan godt li mine børn er i en lille tryg gruppe og ikke en stor instution hvor de nemt bliver overset. Det kan tidsnok komme i børnehave og skole. Har set mange ubehagelige tråde herinde, om hvordan forholdene kan være i vuggestuerne rundt omkring. Så er en ikke blevet skiftet en hel dag mm.
Nu var jeg så, så heldig at hun kom i en stor dagpleje, hvor både mand og kone er dagplejere så der er 8 børn, og dermed det større udbud af legekammerater, men der er stadig megen voksen opmærksomhed pr. barn. Og har endnu ikke oplevet noget skidt.
Normeringen i den vuggestue jeg er i hedder 2 voksne til 10 børn, men vi er altid 3, nogle gange 4 på en stue med 12 børn og hos os er der INGEN børn der bliver overset, tværtimod.
Hvis man som forældre oplever, at ens barn ikke er blevet skiftet, bør man nok konfronterer stedet med det, da det jo ikke er noget der bør ske. Men har man en dag hvor ALT bare ramler, kan disse ting desværre godt finde sted. Vi er jo også bare mennesker - men finder det forkasteligt, hvis det overhovedet kan finde sted.
Normalt skifter man jo ble inden barnet skal ud og sove og igen når det kommer op. Hvis barnet så ikke har tisset når det kommer op, skal det tjekkes inden det går hjem, så vi undgår røde numser osv.

Det er jo også et spørgsmål om at man som forældre tager ud og ser de forskellige vuggestuer og spør ind til disse ting, så man får den rigtige institution til sit barn. Hvem siger at den tættest på ens bolig er den bedste bare fordi det er det nemmeste
Anmeld