Hvis de ikke vil

Spring til sidste ulæste indlæg
Følg denne tråd

23. oktober 2012

Miin'Baby'Mus

An&Jo skriver:



Jeg har snakket med dem om det op til flere gange, og så lover de en hel masse, men de kan aldrig holde det..

Men forskel er der altid blevet gjort.. Af vi 4 børn der boede hjemme er jeg altid den der fik for mindst i gaver, og jeg er heller ikke blevet besøgt eller hjulpet på samme måde som mine andre søskende er..



Så ville jeg helt klart også lave forskel på dem.

Jeg har altid været til det princip at man får kun hvad man selv giver - og din familie giver jo tilsyneladende ikke ret meget så hvorfor skal du give mere end de gør.

 

Ved godt det gør ondt, men det er jo noget der går dig på og derfor ville jeg også gøre noget ved det 

Anmeld

Køb et abonnement på Vores Børn

Magasinet til dig med børn på 0-12 år

Priser fra 149 kr.

23. oktober 2012

SaNiNa

An&Jo skriver:



Jeg har fortalt dem det op til flere gange, det synker bare ikke rigtig ind..

De har været lagt på køl i et halvt år, og det har jo ikke hjulpet selvom de lovede en masse..



Hvis dine forældre ikke vil være der for dig og sårer dig gang på gang, ja så kan det da godt tænkes du er bedre tjent uden.

Jeg ville også blive ked af det hvis mine forældre ikke ville høre på hvad jeg sagde og fortalte dem om mine følelser.

men følg dit hjerte og humør

 

Anmeld

[ Spring til toppen ]

Gå til forsiden

Gratis eksperthjælp

Det er gratis at søge hjælp hos vores eksperter - se alle eksperterne her.