Hvad vil du hedde?

Spring til sidste ulæste indlæg
Følg denne tråd

18. juni 2012

TbCp

Da jeg var barn ville jeg gerne hedde Karina eller Malene
Nu er jeg bare godt tilfreds med mit eget navn

Mellemnavn skiftede jeg da jeg blev gift. Skiftede mit eget mellemnavn ud med det min mor, min bror og flere i min familie hedder.

Anmeld

Køb et abonnement på Vores Børn

Magasinet til dig med børn på 0-12 år

Priser fra 149 kr.

18. juni 2012

mpr

Tullepigen90 skriver:

Hej
Et spørgsmål af ren nysgerrighed.. Hvis du skulle have et nyt fornavn og/eller mellemnavn hvad ville du så hedde?



Hvis jeg skulle have nyt navn ville jeg gerne hedde Kim ved ikke helt hvorfor har bare været meget glad for det navn i mange år og har så gar forsøgt at overtale min mor dengang om at få skiftet navn til det men ja er blevet mere tilfreds med mit eget navn nu :p

Anmeld

18. juni 2012

H+S Skjolgborg.



Hej
Et spørgsmål af ren nysgerrighed.. Hvis du skulle have et nyt fornavn og/eller mellemnavn hvad ville du så hedde?



Min mor skulle have døbt mig Rosa Larsen eller Henrijette Larsen.

Min mor var så gift i 10 år fra jeg var 16 år til 26 år og skulle endelig lave det om den gang til Jørgensen da min mor kom til af heddde det pga hendes mand. Men så blev de skilt så jeg nået det aldrig.Ja og nok også meget godt pga min mor tog Larsen tilbage.

Men men nu hedder jeg Henriette men ikke Larsen mere. Da jeg lave det om da jeg vente mit 3 barn til det samme som hans far og min søn i maj 2009. Hader navne Larsen tænker på Busters verden kom så fru Larsen *GH*.

Når men jeg hedder nu Henriette Skjoldborg Jørgensen.

Skjoldborg skulle jeg have tillades til + koste 420 kr så selvom vi blev gift engang skulle jeg selv betale de 420 kr så der i maj tog jeg bare både skjoldborg og jørgensen med for de 420 kr.Min kæreste skrev under på jeg måtte bær Skjoldborg da det er et familienavn.

Jeg glemt kun J i mit fornavn men pyt med det J efter i.

Jeg hved ikke hvad jeg gerne ellers ville have hedde har ikke tænkt på anden Rosa så eller Rosa Olivia Jørgensen nu da du skriver det elsker navne Olivia.Min datter ende så ud med Victoria Hendes far kunne ikke lide navne Olivia. Jeg har altid elske  Olivia Newton-John fra Grease..så min datter måtte nøjes med ia til sidste som Olivia .Hvis jeg have fået en datter mere kom hun til af hedde dette eller Amanda.Men Amanda kom første i mit hjerte da vi vente mit 3 barn her da det jo så ikke var en pige igen måtte det jo skiftes ud med et drangenavn.Han skulle så have hedde tobby men mente da han var 3 mdr det nok var bedre og døbe ham Tobias og bruge Tobby som kældenavn.Jeg ser ham stadig som en Tobby.Men forsent nu.Men han kan jo selv en dag lave det om hvis han vil dette.

Nå natnat.

Mvh

Henriette som også er et smukt navn syntes jeg endelig selv.

Anmeld

18. juni 2012

TNBC

Kofoed. skriver:

Den har jeg tit tænkt på, synes ikke mit navn passer til mig og det samme har mange andre også sagt. Hedder Betina, er rigtig heste pige navn, men det er ikke mig, overhovedet efternavnet gør det heller ikke bedre, er hverken fra bornholm eller landet, så Kofoed passer heller ikke.

Men aner det ikke, nåede en periode til baby og en periode prinsesse bananahana.



du ved godt at navnet Kofoed ikke stammer fra Bornholm, ik?

Anmeld

18. juni 2012

TNBC

Tullepigen90 skriver:

Hej
Et spørgsmål af ren nysgerrighed.. Hvis du skulle have et nyt fornavn og/eller mellemnavn hvad ville du så hedde?



jeg har taenkt paa at hedde noget andet, men mine foraeldre har valgt mit navn og jeg er glad for det.

Jeg har skiftet efternavn/mellemnavn.

Anmeld

18. juni 2012

Mor og meget mere

Profilbillede for Mor og meget mere

Jeg er ikke specielt vild med mit fornavn, Charlotte, men i årenes løb er jeg vokset sammen med det, og at ændre det ville svare til at få lavet en "ny" næse - hvilket jeg aldrig kunne finde på. 

Jeg synes, Anna er meget, meget smukt - men det er jo ikke mig!

Anmeld

18. juni 2012

PT

Profilbillede for PT
Når forandringens vinde blæser, bygger nogle læhegn, mens andre rejser vindmøller
Tullepigen90 skriver:

Hej
Et spørgsmål af ren nysgerrighed.. Hvis du skulle have et nyt fornavn og/eller mellemnavn hvad ville du så hedde?



Jeg stod for nogle år siden med tanken om at bytte fornavn.
Der er mange,der, når de konverterer til Islam, bytter fornavn til et arabisk/islamisk navn, og jeg overvejede også at gøre det.

Men jeg kunne ikke finde et navn, jeg syntes, passede til mig, og derudover så har mine forældre givet og valgt dette navn til mig, så også af respekt for dem ændrede jeg ikke mit navn.

Så det må blive ved Pernille til tid og evighed

Anmeld

18. juni 2012

Tvillingemor80

Da jeg var barn ville jeg gerne hedde Clara

Nu er jeg glad for mit eget navn - Amanda

Anmeld

18. juni 2012

felicity

Madison, Mackensie eller Isabella  er vild med de 3 navne

 

Anmeld

18. juni 2012

AnnaK89

Jeg skiftede faktisk fornavn i sommers i forbindelse med at jeg blev gift

Før hed jeg Trine, og for mig er der bare ikke noget værre navn (undskyld til dem som hedder det), men det passede bare ikke til mig. 

Har altid været vild med min oldemors navn, Anna, så det valgte jeg og tilføjede -Katrine, så nu hedder jeg Anna-Katrine

Synes det er dejligt, at kunne "føre det videre" og min oldemor er rigtig glad for det

Anmeld

[ Spring til toppen ]

Gå til forsiden

Gratis eksperthjælp

Det er gratis at søge hjælp hos vores eksperter - se alle eksperterne her.