Hej.
For 2 år siden, havde jeg planlagt et nytårsfortsæt - nemlig at stoppe med at ryge. Dette blev gjort og har virkelig ikke i sinde at bryde dette fortsæt.
I år, nu 2 år efter, vil jeg tabe mig 10 kg. Dette er blevet planlagt og lagret i min hjerne
Jeg har planlagt det og tænker meget over hvordan osv. Jeg vil ikke bare tabe mig 10 kg, næhh jeg vil ændre mine kostvaner og jeg vil dyrke motion. Kostvanerne var ændret, men er gået lidt af fløjten her fra efteråret af. Så de skal bare lige ind under ærmet igen.
Motionen vil jeg starte 3 gange om ugen i motionscenter. Og når der er fint vejr her i vinteren vil jeg ud og gå ell cykle. Målet her er at jeg skal motionere 5-6 gange om ugen af forskellige motionsformer. Jeg har før været aktiv løber og løb 3-5 gange om ugen, men jeg blev doven
Jeg formoder, jeg blev for træt af det ensformige træning og havde for store forventninger, som jeg realistisk ikke kunne opfylde.
Jeg vil strammes op vha motionscenterets maskiner. Jeg vil have et bedre kredsløb og mere synlige muskler vha cykling, løb og cross traineren og jeg vil satse på et bedre velvære vha mad og drikke, der kommer mig og min krop til gode. Jeg vil holde mig fra "affaldsmad" (som i mine øjne er fx pølser, rund ost, medisterpølse osv) Og skal jeg synde, bliver det med kvalitet 
Jeg kunne måske godt gå på mit nytårsfortsæt nu, men jeg skal starte d. 2. januar. Det har jeg bestemt. Det er den rigtige dag og jeg skal æde og tvinges til at spise det klamme usunde mad, som december tilbyder. På den måde får jeg opbygget motivation og glæde til at kunne starte 100% (gjorde jeg også med cigaretterne dengang - opbyggede et had til dem og følte mig så klam hver gang jeg var nødt til at tage en smøg)
Hvad er dit nytårsfortsæt??
VH Kloster - der er top motiveret 
Anmeld