Zeus skriver:
Hej piger..
Jeg er kæreste med Grinchen himself! Han har været det alle de år vi har været sammen, så det kommer ikke bag på mig.. MEN, jeg håbede virkelig, at det ville ændre sig når vi fik børn, men nej?!
Hvis vi holder jul herhjemme, så vil han gerne være med, men hvis det skal holdes "ude", så bliver han hjemme.. Jeg ville bestille nogen julesokker med navn på, og ville selvfølgelig bestille én til os hver (vi er jo da alligevel en familie), men det vil han ikke have, jeg må kun købe til mig og ungerne..
Han hader ikke julen, han gider den bare ikke 
Så kan man sige, ja jeg har vidst det i 4 år, men igen.. Vi havde heller ikke fællesbørn de år
De sidste 2 juleaftener har jeg været selv afsted med ungerne, mens han blev hjemme.. Hvad så med i år, hvis vi skal op til min søster? Eller næste år? Skal min yngste så holde jul uden sin far? Fordi han er så
Eller kan jeg ikke holde jul med min familie? Det er umuligt at invitere dem alle hjem til os, det er vi for mange til.. Argh!
Er der nogen derude der også hader julen/er sammen med nogen der hader julen, og hvad gør i???
Ved du om der er en grund til hans forhold til julen er så dårlig??? Altså selv er jeg sammen med en mand, som på nogle områder heller ikke er så gode venner med julen.
Men men, jeg regner dog med at den indstilling ændre sig nu til jul, hvor det er første gang med vores datter. 
Dog ved jeg at her skyldes det at han ikke er til julen, at hans familie, som han selv beskriver det, altid har spillet en form for komedie, og ladet som om at alt var fint, godt, og hyggeligt. Selvom alle har vidst at det faktisk var det modsatte. 
Så jeg har fuld forståelse for han ikke knuselsker julen, og faktisk endte med at lave en lille cene sidste jul, da vi skulle hjem til min familie...
Han har dog lovet mig, at i år vil han også "nyde" julen, så meget han nu er i stand til, af hensyn til vores datter, og mig.
Jeg er nok det største julehovede der findes hi hi, elskeeeer bare julen, og er ked af min mand ikke gør. Så kan godt følge dig. Men som sagt ved du om der er en grund til det?
Og har du taget en alvorlig snak med ham om det, af hensyn til jeres børn???
Du får lige en stor 