Amning og Lola! She Said it :) (se morgen tv NU!)

Spring til sidste ulæste indlæg
Følg denne tråd

28. september 2011

Corn

SpunkenJo skriver:



Betalende gæst

Ihvertfald forholder det sig sådan at ejer man en restauration, kan man som vært frit bestemme dresscode og andre regler på stedet. Og man må også gerne afvise gæster som ikke kan finde ud af reglerne.

Hvis man ikke kan indfinde sig under reglerne, kan man jo gå et andet sted hen

- hvis man ryger på en ikke-ryger cafe blir man jo også bedt om enten at slukke sin cigaret eller simpelthen bare forlade stedet.


Det er da rimelige regler syns du ikke?



problemet er ikke amningen, men at han går efter en bestemt gruppe. Der er problemet, for så kan næste cafe ejer lave forbud mod salatspisere, nogen med tørklæde, bestemte hudfarver, religion eller jeans...

Har man en cafe eller andet semi-offentligt, og især et sted som er møntet på alle aldre, så må man indordne sig som erhvervsdrivende.

Hans træk er ligeså malplaceret som at åbne et Buddy Holly i Djurs sommerland

Anmeld

Køb et abonnement på Vores Børn

Magasinet til dig med børn på 0-12 år

Priser fra 149 kr.

28. september 2011

132319

M (: skriver:



Jeg synes ammeproblematikken er problematisk, fordi caféejer Mikkel Schafi eftersigende gennem sine udtalelser tydeligt har antydet, at man ikke ønsker ammeforbud pga. at det kan støde andre kunder, men fordi han ønsker at undgå mødregrupperne, da de optager megen plads uden at købe nok.. Så er vi jo nærmest ovre i diskrimination, hvilket ikke er lovligt!

("Det (ammeforbud) må en virksomhed gerne. Så længe du ikke diskriminerer som følge af køn, alder, religion, alder eller seksuel orientering, så kan du faktisk bestemme ret meget om din virksomhed. Men du må ikke diskriminere." - Bt.dk)

Når det er sagt, synes jeg ammeforbuddet er latterligt, og at folk begynder at blive for sarte - hvad (læs: hvem) bliver det næste der skal forbydes? Folk der spiser grimt? Folk der har en nedringet kjole/bluse på? Folk der snaver på offentlig grund?



Han er MEGA diskriminerende og kunne for så vidt lige så godt sige at han ikke vil have børnefamilier i sin cafe!

Han får sig lidt af en lang næse for flaskemødrene elker de med børn det får grød, forsvinder jo ikke

Anmeld

28. september 2011

Clisolka

Jose og emils mor skriver:

Debatten her er jo rimlig uskyldig pga. de fleste af os kan sætte os ind i hvad det vil sige at have et sultent barn. Jeg er personligt imod forbydning af amning i det offentlige rum, men mod at man gør det diskret.

Men så skulle dem som ikke allerede har været inde på go'morgen profilen på facebook, og se nogle af de kommentarer som folk har generelt mod ammende. Det er sku skræmmende!



Jeg var også inde og lure på kommentarerne tidligere... Men ja, det er skræmmende at se hvor mange der egentlig har noget mod ammende mødre 

Anmeld

28. september 2011

Storken

Enig med Mick i samtlige indlæg 

Anmeld

28. september 2011

Mikkel's mor <3

132319 skriver:

Jeg forstår i øvrigt slet ikke hvor den der med at folk ikke viser hensyn, kommer fra.

Jeg personligt, dækker den bare del af brystet til og jeg har aldrig set kvinder der bare har slynget brystet frem og sprøjtet rundt med mælk. Jeg går og gik meget på cafe under mine barsler og er aldrig stødt på det.

Jeg kan ikke se forskellen på en lille smule bar ammebryst og på silikonebomberne der sidder med nedringede trøjer på. Men ja, ja det er vel den slags kunder Illum vil have



Anmeld

28. september 2011

SpunkenJo

Corn skriver:



problemet er ikke amningen, men at han går efter en bestemt gruppe. Der er problemet, for så kan næste cafe ejer lave forbud mod salatspisere, nogen med tørklæde, bestemte hudfarver, religion eller jeans...

Har man en cafe eller andet semi-offentligt, og især et sted som er møntet på alle aldre, så må man indordne sig som erhvervsdrivende.

Hans træk er ligeså malplaceret som at åbne et Buddy Holly i Djurs sommerland



Jeg tror du skal skille tingene lidt ad.

Man må ikke diskreminere. Du kan evt. Læse straffelovens paragraf 266b stk 1. Den beskriver helt nøjagtigt hvordan loven er indrettet på området.

Syns du også det er diskremination når man forbyder rygning på cafeer og lignende? Det er jo også en konkret gruppe....


Det er ikke længere et odde lift rum når du bevæger dig ind på en restauration. Det er privat og derfor må man som ejer helt seæv bestemme hvilke gæster man har på stedet, så længe man ikke overtræder 266b


Og hvis Djurs sommmerland ønsker en Buddy Holly, kan din mening være hvad den er, det er ikke noget som andre end dem der ejer Djurs som erland kan bestemme alligevel

Anmeld

28. september 2011

Storken

Spunken/ Jeg vil lige gøre opmærksom på at rygning ikke er en nødvendighed eller en ret. Men et barn der kun spiser af brystet er amningen både en nødvendighed og en menneskeret. 

Anmeld

28. september 2011

SpunkenJo

Storken skriver:

Spunken/ Jeg vil lige gøre opmærksom på at rygning ikke er en nødvendighed eller en ret. Men et barn der kun spiser af brystet er amningen både en nødvendighed og en menneskeret. 



Det ved jeg godt

Men ikke desto mindre er der en interesant vinkel i forhold til val af cafe.

Da jeg røg og var ude uden barn, gik jeg gerne på cafeer h or jeg måtte nyde en smøg, men da jeg ammede gik jeg langt udenom.

Nu hvor jeg skal amme igen fra marts,vil jeg holde
Mig fra steder med røg, og finde cafeer hvor ammende mødre er velkomne


Jeg vil gerne respektere de regler den cafe jeg besøger sætter op, og mener jeg de er tlbelige, så holder jeg mig da bare væk derfra. Så skaæ de da ikke have penge af mig

Anmeld

28. september 2011

mor til 2 skønne piger .

SpunkenJo skriver:



Illum er en foretning, og den vælger du jo så bare fra. Det tror jeg ikke Illum er ked af, for det er en del af deres "nye kurs" de vil sørge for at bredden af deres kunder befinder sig godt i butikken.

Det er "privat område" hvorfor de kan sætte reglerne som de vil, og du kan så som forbruger vælge at blive væk


Amning i det offentlige rum er jo ikke forbudt. Så klap hesten, brug det dertil indrettede ammerum, eller bliv væk!!!
- det er helt op til dig



du har ret !!!

 forstår ikke al det brok , når der er et ammerum !!
så slipper jeg også for at se andres bryster når jeg spiser .

Anmeld

28. september 2011

mor til 2 skønne piger .

SpunkenJo skriver:

Vedrørende denne ammeproblematik der er opstået. Hun påpeger (rigtigt nok i min øjne) at der bare er nogen som ikke har kunnet finde ud af at tage det nødvendige hensyn, hvorfor denne problematik nu er opstået

Så fra mig skal lyde en stor tak til alle de "tåbelige" kvindemennesker, som ikke har kunnet finde ud af at the hensyn!!! (I ved selv hvem I er!!!)
- et surt opstød med glimt i øjet

Men se morgen tv nu. Hun har været på 0735 og kommer på igen.

Hende kan jeg godt lide



 ... !

Anmeld

[ Spring til toppen ]

Gå til forsiden

Gratis eksperthjælp

Det er gratis at søge hjælp hos vores eksperter - se alle eksperterne her.