Hej !! Kom lige til at læse jeres lille snak om dagpleje mor!!
Jeg har selv været dagplejer i 5 år, og alle kalder en for dagplejemor, man skal ikke lægge noget i det, men jeg kan sagtens følge de mødre der har det sådan at det kun er dem der skal kaldes mor til deres barn.
Sådan hedder vores slags bare i folkemund.
Men vi er ansat som dagplejere da der jo både er mænd og kvinder i faget!! Dagplejerfar det lyder jo ikke helt rigtigt vel 
Dog skal der lige tilføjes at næsten alle de kære poder jeg har passet igennem de 5 år jeg var dagplejer...de havde en periode hvor de kalde mig mor!! og et eller andet sted er vi jo også dem der er sammen med dem flest vågne timer om dagen, og laver alle de der ting som mor egentlig plejer at gøre, det er der ikke noget ondt i, men det gør ondt på forældrene mange gange!! jeg har så gjort det når de har kaldt mig mor, at jeg sagde nu skal du høre jeg hedder Eileen og ikke mor! for at der ikke skulle opstå nogle øv øv situationer for mor.
I dag er jeg så bonus mor, og det er en titel jeg elsker at have!!
Godt nytår til alle 
Anmeld