Jeg kan godt forstå dine overvejelser, og det kan også være mega forvirrende med alle de forskellige udmeldinger. Det er ikke altid, at sp'erne vejleder i overensstemmelse med sundhedsstyrelsen.
Måske kan denne artikel skabe lidt mere klarhed:
https://www.baby.dk/debat/115295pi1/ordet-er-frit/derfor-skal-baby-06-maaneder-ikke-have-mos-og-groed.aspx
Jeg valgte at begynde at introducere smagsprøver af mos af milde grøntsager, da min datter var 5 måneder, fordi hun er flaskebarn. Ikke fordi jeg ville det sådan, men sådan blev det.
Jeg valgte milde, søde grøntsager, fordi de er mildest ved fordøjelsen.
Det er normalt, at babyer på 5-6 måneder vågner om natten og vil have mad. Mm og mme er barnets primære ernæring det første år (siger EHO og EFSA, dvs. EU's sundhedsstyrelse).
Grød og vælling er tungere at fordøje, især for babyer under 1/2 år.
En så god tarmfunktion som muligt har været vigtig for mig at prioritere hos mine børn, fordi 70% af immunforsvaret sidder i tarmene. Med begrænsede mængder grød undgår man også lettere forstoppelse.
Den Første Grød (Aurion) er let at lave og fordøjes godt, fordi kornet er langtidsristet. Smager derfor også lidt sødere 
Min datter fik fra 6 mdr. tilbudt en varieret blanding af fingermad og mos og grød, altid med koldpressede olier.
Det er for øvrigt rigtigt, som én skriver, at mm og mme gram for gram er mere næringsrig end mos og grød.
Jeg håber I får en god start på fødevarernes forunderlige verden!
kh Rebecca, rebeccapersson.dk
BABY - 100% naturlig uden tilsætning (Politikens Forlag)
Anmeld