I forhold til at kvinder bliver i voldelige forhold.
Jeg skriver som anonym, da jeg selv har oplevet vold i alle mine forhold.
Hvad mener I, har han fat i noget af det rigtige her:
Jeg er opvokset med en mor, som var afhængig af flere voldelige forhold, så jeg vil godt vove påstanden, at jeg er nogenlunde kvalificeret til at udtale mig om, hvorvidt børn er så dumme, at de ikke kan gennemskue magtspillet, som også er til stede i disse forhold.
Og som jeg allerede har påpeget andetsteds, så har kvinder ofte flere sekundære ‘fordele’ ved et voldeligt forhold. For det første er der ofte tale om behov for små psykologiske drama i hverdagen, som ofte afsluttes med vold, der tilfredstiller både sadistens behov for at undslippe sin afmagt og masochistens behov for grænser. Det er her, hvor SM-aspektet ofte afslører sig og mange kvinder af “uforklarelige årsager” bliver i sådanne forhold.
Dernæst er der ofte en anden sekundær-gevinst forbundet ved at være offer for den slags vold, selvom mange kvinder egentlig selv opmuntrer til det. Nemlig opmærksomheden ved at være offer for den voldelige mand og al den medfølelse, som kan inkasseres på den konto. Dertil skal lægges, at det er utroligt let for de kvinder, at italesætte sig selv som de gode, daglidags helte, der har udstået store pinsler. Men hvem, som egentlig er skurken i disse forhold, er på ingen måde indlysende. Men det er meget interessant at fundere over.
Anmeld