Dontkno skriver:
Tak for de råd, og de hurtige svar.
Min far vil ikke rør mig, men risikerer måske ikke at vil have kontakt til mig, da det er skam i hans øjne.
Jeg ved min storbror vil støtte mig til enhver en tid, og min mors side vil kunne hjælpe og støtte mig.
Han mener, at hvis jeg beholdte barnet, så vil folk se mig som luder, fordi jeg fik barnet før ægteskab, og barnet vil ikke blive set godt på.
Det jeg ligeglad med, hvad hans familie vil tænke om mig eller barnet.
Det gøre mig bare ked af det, Jeg er ikke bange for at være enlig mor.
Jeg er bange for ikke at kunne gennemføre min udd. Have råd, om kommunen vil blande sig?, Vil vi have det godt?
Er det overhovedet sundt for barnet, jeg ønsker det bedste for mit barn, bedste opvækst og barndom, som jeg aldrig selv fik.
Jeg er forvirret, det er også hårdt.
Jeg synes ikke du har noget at være bange for.
Jeg blev gravid som 20årig, med en mand der viste sig at være idiot. Jeg har ingen forældre og jeg havde i den grad rod i mit liv.
Men en graviditet varer 9 måneder, hvilket betyder at du altså har rigeligt med tid til at rydde op i alle disse ting inden barnet kommer til verden.
JA du kan klare det økonomisk, JA det kan lade sig gøre at give dit barn det gode liv det fortjener og JA det er muligt at ta´en uddannelse selv når du har fået et barn.
men JA selvfølgelig bli´r det da super hårdt til tider, men det er det hele værd! Jeg har i øvrigt stadig til gode at møde disse fordømmende mennesker, der mener man er en dårligt menneske, eller "luder" som du så fint udtrykker det. For den type mennesker er der heldigvis ikke så mange af i vores moderne samfund!
Det kan lade sig gøre, hvis du virkelig vil det!!
-og som en sidebemærkning, så synes jeg da at du skal smide den røv af en kæreste langt, langt væk.
Den opførsel er der ingen der kan være tjent med.