DET Poulsen skriver:
Ja en tanke eller to har strejfet mig under beslutningen om vi skulle være egoist familie eller børnefamilie.. Er det mere reglen end undtagelsen at den kommende far,
- springer op med lykke strålende langt ud af øjnene den dag "hans kvinde" kommer og fortæller at hun er gravid.. (hvis nyheden ellers er planlagt)
- at han fra den dag er ekstra opmærksom på "hans kvinde" fordi hun jo bærer hans barn..
- at han ser forelsket og stolt på "hans kvinde" og ser hende stråle som solen, tros de mange ekstra kg, vand og andet..
- at han uden brok står ud af senge eller køre igennem snestorm for at bringe hende, hendes eventuelle cravings, en ekstra pude eller andet lignende..
- at han træder i en anden form for karakter og tager alt det tunge arbejde, fordi "han kvinde" nu ikke må fordi hun bære hans barn og er evig opmærksom på hvert et skridt hun træder.. Giver en hånd op af trapper osv..
- at han bliver den stolte engagerede far som viser hele omverdenen at nu er han FAR...
Eller ser verdenen faktisk ikke så rosen rød ud ALTID??? Det er faktisk et ganske seriøst spørgsmål..