Det bør de absolut!
Når det så er sagt. Så mener jeg ikke, at Kids er så meget værere end, hvad jeg formoder, dit barn normalt ser. Og det har jeg intet belæg for at skrive overhovedet det ved jeg!

Men jeg synes at som diskutionsfilm når det kommer til sex, så er den super. Den tager ALLE de vigtige emner op, og gør det nemmere at diskutere ting på klasseplan fordi man ikke behøver opfinde tænkte eksempler, men kan hive dem direkte ud af filmen.
Derved undgår man efter undervisningen, at folk bliver mobbede fordi de har en beskidt tankegang, eller har nogle erfaringer, som måske slet ikke er tilfældet.
Den tager alle emner op.
Hvem må man have sex med efter loven, hvad er samtykke, hvornår er det okay, hvordan er det okay, hvad betyder nej, hvad med prævention, hvad kan smitte, hvordan får man det tjekket, hvorfor har man sex osv.
Der er masser af "godt materiale" i den, og den lyder voldsommere end den er, synes jeg.
Anmeld