Henri84 skriver:

Elias får mere end de 8 pust. Faktisk får han 8 pust fast i døgnet, uanset om han er syg eller ej. Nåeh jo, hvor meget spirocort får han? Vi er også blevet anbefalet at i stedet for at give 2*2, så i stedet give 1*4 pust i døgnet. Så dosen bliver fordelt mere, og så altid 2 pust airomir 5-10 min inden.
Når han så er skidt får han følgende behandling: 4 pust hvert. 20. min. i 1 time, altså i alt 12 pust på en time. Herefter 2 pust hver 2. time indtil der er bedring... Nogen gange er der igen brug for mere, og så gentager vi 4 pust hvert 20 min. i en time, og fortsætter derefter igen med 2 pust hver 2. time. Hjælper det ikke skal han indlægges. Som du kan se er vi langt over de 8 pust
Faktisk har vi ikke været under 12 pust i døgnet i 1 1/2 år 
Hold da op - han få da meget medicin i forhold til Silas .
Her har vi fået afvide 2 x 1 pust ( morgen & aften ) spirocort. Og airomir efter behov dog max 8 gange i døgnet ... Nogen gange klare han sig rimelig godt om dagen uden den blå, det værste er helt sikker tidligt morgen. Han vågner samme tid hver dag i et hoste anfald og kan ikke stoppe igen.. Ofte skal vi op for han kan ikke falde til ro, hvilket betyder en træt pylret dreng 
Lægen sagde at han gerne måtte få mere end de 8 gange, men hvis de 8 gange ikke havde effekt skulle man finde en anden løsning.
Når Elias er skidt , hvordan reagere han så ?? Kunne forstå på lægen at der ikke var 2 tilfælde der var ens...
Her er det største problem at Silas hoster voldsomt meget og det aftaget ikke på nået tilspunkt... Nogen gange er det værre end andre.. Folk udefra syntes han hoster meget selv i en god periode.
Syntes jo bare at det medicin skulle virke, så hans hoste aftager ?? Det er så lidt vi ved om det for får ingen ordelige informationer, vi kan blot rende til lægen og få tjekket ham i tide og utide .
Må jeg spørge hvem der har givet jer de instrukser ?? Er det egnen læge eller sygehus ( specialister )
Anmeld