Anja skriver:Monique skriver:
vi har fælles økonomi og vi har mellem 6000 - 7000 kr når regningerne (mobiler, internet, strøm, benzin kort, lån, o.s.v) er betalt og så handler vi mad ind til hele mdr for 1500 kr så vi har omk 4500 - 5500 til pjat..
vi er 2 voksne og 2 børn
Kan I købe mad til en hel måned for 1500 kr !!!?
Ja ca. vi køber kød for 400 kr. der er ca 12-13 kg kød og så deler vi det op til små pakker, og så køber vi 16 pk pålæg og 4 store rugbrød og , 1 stor pakke toilet papir hvor der er 40 ruller toilet papir i, hmm og opvaskertabs, shampoo til hele familien, saft, kaffe, the, modermælkserstatning og bleer o.s.v
Det eneste vi ikke regner med ind i vores budget er vores hundefoder da den får Bulldog foder til ca 500 kr så det tager vi ud af de penge vi har til pjat..
Det skal så lige siget at vi ikke køber kød hver måned da vi ofte har kød tilbage fra sidste måned og vi kan da også til tider bruge 2000 kr men det er hvis vi køber kødet hos slagteren.
Anmeld