Nu går vores børn godt nok i vuggestue, egentlig ikke fordi vi har så meget behov for pladsen (vi arbejder begge hjemme), men vigtigst af alt fordi, at vores børn skal komme ud blandt andre børn. - Og for pokker hvor er de blevet udadvendte af det :)
I vuggestuen SKAL vi afleverer inden kl. 9, da de her synger og spiser frugt, samt skal i gang med dagens aktiviteter. Jeg afleverer ungerne kl. ca. 8:30 og henter dem igen kl 11:30, hvorefter de kommer hjem og sover til middag. Jeg kan ikke se idéen i de skal sove der, når vi ikke har behov for det. Yderligere er der ingen aktiviteter efter middagsluren.
Denne ordning fungerer rigtig fint for os - og børnene eeeeeeeeelsker det.
Tror også du skal forhører dig lidt med din dagplejemors dagligdag.....jeg vil mene at det er for sent at aflevere kl 11 - både for din datters skyld, men også for de andre børn (tænker her på fællesskabet).
Håber du kunne bruge lidt af mit indlæg :)
Lone
Anmeld