Uhh dårlig MD scanning i dag :-(

Spring til sidste ulæste indlæg
Følg denne tråd

4. september 2010

Lillefe

DK skriver:

Hej de damer!

Jeg havde lidt en træls dag i går, men det lettede i løbet af aftenen! Jeg har fået en tid på Skejby på mandag, så der skal vi op og se hvordan det hele ser ud. Det er rigtig dejligt at læse om alle dem der har fået fine børn uden problemer trods SUA. Det hjælper enormt meget (hvad skulle vi dog gøre uden baby.dk?)

Vi prøver at tage det stille og roligt og vi taler ikke om det hele tiden, he he... Det værste er næsten at Mikkel er blevet ENORMT omsorgsfuld og løber rundt og overforkæler mig (ja så grelt at han endda SELV foreslog at vi skulle se stolthed og fordomme i aftes!), og jeg føler næsten at det er fordi at der ER noget galt. Men det er bare hans måde at komme igennem det hele på, og det er heldigvis bedre idag.

I aften skal vi til 30 års fødselsdag og i morgen til frokost hos gode venner så weekenden er heldigvis fyldt op!

TUsind tak til alle!!

Knus



 os herfra

Anmeld

Køb et abonnement på Vores Børn

Magasinet til dig med børn på 0-12 år

Priser fra 149 kr.

5. september 2010

Diana...

UNDSKYLD jeg først skrive nu. Jeg har lige snakket med svigermor. og det var ikke navlestrengen men et hul i moderkagen derfor fik han ikke mad nok. Så det jo ikke det samme. Men jeg kan se du har fået en masse gode svar. 

Håber på at høre en update på mandag. 

Kram til jer. 

Anmeld

5. september 2010

Divababy93

det sagde det også til mig, men vi blev skannet på riget og han fejlede intet. men det kan være men ikke sikkert

Anmeld

5. september 2010

klmf

KaMa skriver:

Øv øv øv og hvor er det bare bekymrende, når man skal til ekstra scanninger.

Det er bare mærkeligt, for jeg fik at vide af JM på Riget, at jeg var "heldig", at der var tre kar. Spurgte ind til det, og hun sagde, at rigtig mange kun havde to, men at det også fungerede fint. Så jeg så det egentlig ikke som noget vildt.

Håber, at det viser sig, at det heller ikke er et problem hos jer.



Tænk, det sagde min JM også til mig... Så jeg troede altså heller ikke, der kunne være SÅ store bekymringer ift. 'kun' at have to kar. Sådan kan verden lige pludselig vende rundt

Anmeld

5. september 2010

Alexis - i den virtuelle verden!

Sikken omgang. Er sikker på det hele nok skal løse sig og gå fint på den elle eller anden måde.

Krydser fingre og sender solskin jeres vej

Anmeld

5. september 2010

lisbethita

DK skriver:

AAAAAAAAAAAARRRRRRRRRRRGGGGGGGGGHHHHHHHHHHHH

MD scanning i dag gik ikke godt! Der er kun 2 kar i navlesnoren, hvor der skal være 3. En vene med frisk blod og næring til barnet, og så to arterier med "affaldsblod" tilbage til moderen. Det er så den ene arterie der mangler. Problemet med det kan være to ting:

Det ene er at der er øget sandsynlighed for kromosomfejl og misdannelser i organerne på fostre med SUA (single umbrilical arterie).

Det andet er at selv om fosteret så ikke har hverken kromosomfejl eller misdannelser på organerne, så får de bare ikke så meget næring ind gennem navlesnoren fordi der ikke kan komme så meget blod ud igen. Venen med frisk blod er dobbelt så tyk som arterien, og derfor passer det jo når der er to. Men når der så kun er en så kan der ikke komme så eget ud og derfor heller ikke så meget ind. Derfor kan man risikere at barnet får vækstproblemer og man skal derfor til vækstscanninger med henblik på om man skal føde tidligt fordi ungen ligger og sulter derinde.

Jeg sidder og venter på at min telefon skal ringe nede fra sygehuset. Vi skal have en tid på Skejby til en scanning af hjerte og organer for at kigge efter misdannelser. Det bliver i morgen eller først i næste uge.

Underligt nok er jeg sådan lige nu ikke ved at dø af skræk. Jeg har lidt hele tiden haft på fornemmelsen at der var noget galt, men nu ved jeg ligesom hvad det er. Men noget der trykker er dog at det jo var ved en hjertescanning i Skejby at min søster fik de dårlige nyheder om den ene tvilling, hvor Odense sygehus hvade sagt at det ikke var et stort problem men det så viste sig at barnet ikke var levedygtigt og de var dagen efter på Riget og få navlesnoren til den syge tvilling skåret over.

Men indtil videre er det da rart at det er navlesnoren "kun" og ikke også Bimmeren der fejler noget. Og på den lyse side så risikerer jeg da ikke at føde en 6 kg.s baby. Der er aller aller størst sandsynlighed for at babyen er helt normal og at man kan gå enten til/eller næsten til termin, men at man nok bare får en lille baby! Kirstine fødte jeg 2,5 uge før termin og hun vejede 3,5 kg, så jeg er glad for at jeg ikke har en historie med et lille barn i forvejen.

Men jeg håååber sørme at det er i morgen og ikke først mandag/ tirsdag vi kan komme til på Skjeby til den scanning. Det vil simpelthen bare være SÅ træls at gå og vente hele weekenden.

Kryds fingre for at alt er helt perfekt inde i den lille Bimmer. Og at de snart ringer med den tid, så jeg kan få at vide hvornår det er!



JEG KRYDSER ALT HVAD KRYDSES KAN!!!!!!!!!!!!

HELD OG LYKKE 

Anmeld

5. september 2010

piadas

Ææj, altså, hvor træls for jer! Jeg kan godt forstå din kæreste har dårlig samvittighed over, han ikke var med, så lad du bare ham forkæle dig!

Først blev jeg bekymret, men efter at have læst, hvad de andre skriver, blev jeg helt lettet på jeres vegne. Det lyder jo heldigvis ikke til, at det er det værste, der kan være galt, men selvfølgelig kan jeg godt forstå, at du bare gerne vil have scanningen imorgen overstået - forhåbentligt med godt nyt!

Jeg  fingre for jer!

fra Pia

Anmeld

5. september 2010

Jarnsaxa

Krydser fingre for, at alt går godt og at det løser sig for jer og baby.

Anmeld

6. september 2010

Kats

Håber sådan at scanningen går fint idag!

Alt det bedste til jer.

Knuser Kats

Anmeld

6. september 2010

Sofia

Kære Ditte, jeg har sådan tænkt på dig i dag, håber virkelig scanningen gik fint! Tanker fra mig

Anmeld

[ Spring til toppen ]

Gå til forsiden

Gratis eksperthjælp

Det er gratis at søge hjælp hos vores eksperter - se alle eksperterne her.