Mine børn får naturligvis alle vaccinationer i programmet - har ikke hørt argumenter endnu, der var gode nok til at jeg ville lade være..
Min store dreng fik mfr vaccinen da han var 1½ år - indtil da var han halvsyg konstant i nogle måneder, så det blev lidt udskudt. Men, ikke for at skræmme, så er det den eneste vaccine han har reageret på. Han hævede op i hovedet, på hænder og på halsen, og fik vist noget udslæt. Jeg var der ikke selv, da jeg var til eksamen, men det havde vist været ret voldsomt - men var faldet ned igen inden han kom til en læge. Reaktionen kom ca 45 minutter efter vaccinen. Pga. reaktionen skal han højst sandsynligt have den næste mfr-vaccine under observation på hospitalet (når han bliver 4), da reaktionen vist vil blive værre næste gang.
Det er som nævnt ikke for at skræmme, at jeg skriver dette, men nu spurgte du
Jeg har aldrig hørt om andre børn der har reageret ligesådan, og det vil ikke holde mig tilbage fra at lade min anden søn vaccinere, når han kommer i den alder.
Anmeld