Malene84 skriver:
Jeg giver 2 ML - 3 gange dagligt 
Freja har døjet med forstoppelse siden hun var helt lille pga. MME.
Vores SP sagde at vi skulle skrue op for dosis indtil der kom gang i maven og så skrue ned igen, og stoppe hvis maven blev hård igen.
Hun forklarede også at det ikke var den samlede mængde, men den mængde de fik på en gang der hjalp, så de skulle helst ikke have mere end max 2 gange om dagen, og så lidt mere.
Jeg ville give ham 3 ml x2 og så skrue op med en ml ad gangen indtil det havde nogen effekt - tal evt. med din læge eller SP.
Lactulose er iøvrigt ren mælkesukker og virker ved at trække ekstra væske til tarmene, og er derfor uskadeligt ved længere tids brug. Det er bare vigtigt at man trapper stille og roligt ud.
Freja fik det fast indtil hun var næsten 1 år, og vi er stadig nødt til at give indimellem, når maven driller hende.
Du skal også huske at tænke på at spædbørns motorik den første tid er styret af bøjerefleksen, så det at han krummer sig sammen har ikke nødvendigvis noget med mavesmerter at gøre. Til gengæld ER det vigtigt at han har afføring hver dag og at den ikke er hård og klumpet.
Anmeld