Svenne skriver:
Hej piger.
Vi vil gerne lave en børneopsparing til vores søn.
Hvornår opretter man sådan en? Med det samme, han er kommet til verden eller venter I nogle år inden I begynder at sætte penge ind på sådan en, eller hvordan?
Vi har været så heldige, at de alle 3 har fået 3000kr af mormor og morfar til barnedåben, som så skulle bruges til, at oprette en børneopsparing. Så det har vi gjort, da de var 3-4mdr. Vi sætter ikke noget fast ind, da vi ikke har økonomien til det, men hvis de har fået penge i fødselsdag/julegave eller vi har lidt ekstra har vi så sat ind til dem. De står fint og trækker renter på kontoen
Den store på 8 har 12000 derinde nu og der er 13 år endnu til de skal udbetales, så synes da det er udmærket, selv om vi ikke fast sætter de 3000 man kan ind om året.
Anmeld