KaMa skriver:
1000 tak for de beroligende ord. Det hjælper rigtig meget. Jeg er bare et sæt omvandrende dårlige nerver hver gang, at der er noget, som ikke plejer at være der.
Det giver jo meget godt mening, at det skal gør lidt ondt, når man sådan er blevet invaderet af babyer. Så jeg prøver at slappe af omkring de jag, jeg har.
Jeg hopper i seng nu.
Nat nat og tak for du svarede.
Det kender jeg ALT til kan du tro!! Jeg har selv været SÅ nervøs for alting i min graviditet, hver gang noget ikke var som det plejede eller nye smerter meldte sig! Har også rignet til fødegangen et par gange af bar bekymring. Men det har aldrig været noget unormalt og nu er jeg 38+1 og alt er som det skal være 
Man kan ikke undgå at det gør ondt, når der sker SÅ meget nyt i ens krop, maven udvides, bækken, lend osv. bliver bløde mm. SÅ selvfølgelig kan det gøre rigtig ondt! Én gang ringede jeg til fødegangen kl. 5 om morgenen, fordi jeg havde nogle rigtig stærke smerter i den ene side og i underlivet. Hun sagde, at det lød som slemme ligamentssmerter, og at hun godt forstod at jeg blev forskrækket, fordi de kan gøre sidnssygt ondt, mere end man lige forventer. Siden der har jeg været mere rolig!
Nu gør det ofte rigtig ondt, men det tror jeg er fordi fødslen nærmer sig med hastige skridt 
Sov godt og drøm sødt 
Anmeld