Jeg vil ikke råde dig til at bruge zinksalve.
Hvis det er svamp forværres det nemlig. Men min datter har det samme og det er altså børneeksem, forværres ved savl, spisning og i kolde periode. Kan komme og gå fra morgen til aften, nogle dage ser man ikke rigtig noget, andre dage er det ildrødt.
vi har fået det konstateret via hudlæge og har besluttet ikke at bruge nogle af de creme vi kan få via denne på recept - da der findes hormoner i disse. Vi har valgt at bruge fed creme de dage det er værst - decubal naturel. Så længe hun ikke klør i det ser jeg ingen grund til at bruge cremer med hormon og lige p.t. er der slet ikke noget i hendes ansigt. Men som hudlægen sagde det kan komme og gå, og sprede sig til andre dele af kroppen, hvis det gør det anbefaler han cremene. Men det er ikke sikkert at det spreder sig.
De kalder det ikke en børnesygdom længere da mange % af alle børn har det og det ligger i generne, så den næsten risikerer også med stor sandsynlighed at få det.
Eventuelt gå ind og læs om børneeksem.
Håber det kan bruges
og ps. egen læge har ikke forstand på det - de skal henvise til hudlæge..
Tanja
Skriv hvis du har spørgsmål
Anmeld