Tjuhl skriver:
Ja...så er man afsluttet på fertilitetsklinikken. Meget spøjst og lidt vemodigt, men så på den anden side: vi har en spillevende baby!!
Det var gode gamle Randi der scannede os idag og hjertet galoperede derudaf og den var vokset til to centimeter, hvilket gør, at jeg er sat nogle dage tilbage, så jeg er 8+4 istedet for 9+1 (så skal man liiige finde ud af hvordan man ændrer sin lilypie
). Men den har det godt og er - umiddelbart - lige som den skal være
Randi blev helt forfjamsket bagefter da vi snakkede om NF og hvor jeg ville føde (for hvis jeg ville føde på Odense, så kunne hun bare sende mig til NF, men jeg skal jo altså føde på Svendborg) og så sagde hun "ja...så er der vist ikke så meget mere vi skal snakke om...iiih, jeg synes bare det er sådan en lykkelig slutning på det hele!"
og Randi er altså ikke typen med store armbevægelser, så det var bare så rart. Man føler jo man kender kvinden, når alle ens samtaler er foregået mens hun har siddet mellem ens ben 
så imorgen skal vi til lægen og starte vandrejournal og alting...det blir lidt spændende. jeg glæder mig ikke synderligt til at blive vejet, men det SKAL man jo
nu skal jeg lige sidde og forsøge at holde den chinabox jeg var så vovet at guffe i mig i Rosengårdscentret nede....jeg tror det går, men vi får se vi får se
Hvor er det dog dejligt at den lille har det godt, og at i efter så lang tid kunne sige farvel til Randi.
Du skal nok forvente at der bliver rykket på din termin igen. De har det med at rykke den lidt til NF scanningen, så man skal ikke helt sætte sig fast på en dato før efter NF scanningen.
Orv, så kan jeg fortælle at fødestuerne på svendborg sygehus er rigtig fine, men udsigt over vandet. Jeg var jo lige inde og vende, da jeg faldt ned af trappen og det er lidt hyggeligere med en god udsigt end et rum uden vinduer som de har på Herlev, hvor jeg fødte Marcus. Jeg ved godt man har travlt med så meget andet når man skal føde, men bageefter er det bare lidt hyggeligere.
Anmeld