Anonym skriver:
Jer der har huslån, hvor har i det?
Er der nogle af jer der her i krisetiden har fået nej, til købsbevis? Så fald, af hvilke grunde?
Vi er igang med 'huskøb-kig', og er af en eller anden grund ræd for at vi ikke kan få det købsbevis vi gerne vil have, pg.a. en gæld på 110.000 tillsammen.
Er der nogle af jer der har erfaringer inden for området, eller selv har prøvet lignende.
Det hele kommer jo an på hvor meget I vil låne og hvor meget I kommer med samt jeres indtægtsforhold.
Bankerne tager normalt jeres indtægter og ganger med 3,5. Det beløb der så kommer frem skal enten din gæld trækkes fra samt din udbetaling ligges til.
F.eks.
Du tjener 200.000 om året, din kæreste 300.000 kr. ialt 500.000 *3,5=1.750.000. Fra dette skal jeres gæld så fratrækkes som var ca. 100.000 = 1.650.000. Dette er hvad huset normalt må koste.
Men det er kun retningslinier, nogen banker er jo mere kreditvillige end andre, kender mange der har fået nej i et par banker og så har BRF sagt ja hver gang alligevel.
Men synes I istedet for kun at høre bankerne skal lave et realistisk budget selv, så det ikke er banken er bestemmer overliggeren.
Håber det gav mening.
Anmeld