Anonym skriver:
Hvis det er en diesel bil så er det problematisk jo. Men det skyldes at bilen soder til hvis den ikke kører omkring 25.000 om året og det kan blive en dyr affære.
Det er altså noget bavl. Hvis du kun kører korte "pæne" ture i en dieselbil, soder den til, men det er da fuldstændig ligegyldigt, hvilket km-tal du lander på.
Hvis du gør ovennævnte, men tilsætter additiv, så er sandsynligheden for tilsodningen væsentligt lavere, igen uanset km-tal.
Hvis du derimod kører lange ture (og gerne kører friskt), så tilsodes motoren ikke, men igen er der ikke et km-tal på dette. Min mand kører 2 lange ture i ugen, ca 20000 km om året, og han har en meget sund dieselmotor (som tjekkes usædvanligt meget, da hans ven ejer autoværksted).
Anmeld
Citér