Hvor meget bruger i på mad?

Spring til sidste ulæste indlæg
Følg denne tråd

1. november 2018

Mom

Profilbillede for Mom
hannetheis skriver:



Hver søndag går vi alle skabe igennem. Fryser og køleskab. 

Skriver ned hvad vi har i gemmerne. 

Ud fra det laver vi hver søndag madplan. 

Og det er kun den dag om ugen vi handler. 

I denne uge har vi brugt 400 kr på alt. 

På søndag bruger vi nok Ca 1300 på indkøb. Her handler vi til en uge samt ekstra pasta ris konserves som kan holde sig. Og ligeledes fylder vi fryseren op med kød, frost grønt, brød (rugbrød, boller, flutes) og pålæg. 

Således at vi ikke skal købe dette i løbet af måneden. 

Men det skal så også siges at det har taget lang tid at gøre. 

Da vi satte os for at ville leve for mindre. Gemte i boner og skrev ned i Exel hvad vi har købt og hvilke mængder. Efter Ca 3 mdr fik vi hurtigt overblik over hvad vi egentlig bruger på mad og hvad der er behov for at købe. 

 



Hold da op hvor er det godt gået! Men det lyder også som hårdt arbejde

Anmeld Citér

Køb et abonnement på Vores Børn

Magasinet til dig med børn på 0-12 år

Priser fra 149 kr.

1. november 2018

Anonym

Loa skriver:



Wow hvordan kan det blive så meget pr uge? 



Af de grunde, der er beskrevet, det koster altsammen.

Den store fejl er, at vi smider utroligt meget mad ud, det kunne helt klart optimeres, men jeg gider ikke bruge tid og energi på optimering, det er nemmere bare at købe nyt, specielt når vi ikke tænker budget, så der er jo heller ingen konsekvens for os.

Anmeld Citér

1. november 2018

CKJ

Profilbillede for CKJ
Cvbn skriver:

Jeg beregner 1000 kr om ugen til mad og husholdning. Vi er 2 voksne og 3 børn



Det er ca det samme hos os! 

Anmeld Citér

1. november 2018

Sprit25

Anonym skriver:



Af de grunde, der er beskrevet, det koster altsammen.

Den store fejl er, at vi smider utroligt meget mad ud, det kunne helt klart optimeres, men jeg gider ikke bruge tid og energi på optimering, det er nemmere bare at købe nyt, specielt når vi ikke tænker budget, så der er jo heller ingen konsekvens for os.



Åh madspild er så dumt! Hvorfor gemmer I ikke? Altså har en dag, hvor I tømmer køleskabet for rester?

Anmeld Citér

1. november 2018

NosaNosa

Vi har i dag besluttet at gå tilbage til at hæve penge til hele måneden madbudget. Jeg har hævet 2600, dvs 650 kr til hver uge. Det er både til, mad, bleer, og alt til husholdningen. Vi er 2 voksne og 1 tumling.

Tidligere brugte vi 600 kr, og dengang skulle vi også have NAN 75,-. Dvs vi har 125 kr ekstra til rådighed nu i forhold til tidligere. Hellere være lidt for generøs og have penge til overs.

Hvis man ønsker at spare, er en sammenhængende madplan hvor man ikke zigzagger mellem en masse forskellige kødtyper og grøntsager i løbet af ugen, virkelig smart. Derudover er "kig i skabet"-metoden også smart.. Vi har i hvert fald en fryser der gemmer på kød til +5 dage og frosne grøntsager til en hel måned liggende 

Anmeld Citér

1. november 2018

A38

Vi bruger for meget. Nok 6000 om måneden til 2 voksne + bleer til et ammebarn og alm. husholdning.

Vi spiser 99% økologisk, men vi kunne bestemt optimere det hvis vi lavede nogle madplaner. Pt. får vi måltidskasser fra Årstiderne de fleste dage om ugen, men de øvrige dage kan vi godt fråse. Om fredagen eller søndagen laver vi tøm-køleskabet-retter, så vi har ikke så meget madspild.

Anmeld Citér

1. november 2018

Anonym





Åh madspild er så dumt! Hvorfor gemmer I ikke? Altså har en dag, hvor I tømmer køleskabet for rester?



Det er det nemlig, men noget når at blive for gammelt, andre gange er der ikke helt mad nok eller den ældste tager med til madpakken (hvor rugbrød mm så ikke bliver spist), rester bliver pakket i fryser og glemt og ryger så siden ud, vi har en høj grad af spild på frugt, grønt og brød, der bliver for gammelt, vi bryder os generelt ikke om frostmad, og så er jeg hysterisk med mindst holdbar til.

Anmeld Citér

1. november 2018

Anonym

Ca 2500 per uge 2 voksne 4 børn.

Dertil kommer kød fra opdrætter og andre luksusvarer f.eks vin eller bager. Vi handler primært økologisk. 

Anmeld Citér

1. november 2018

hannetheis

Profilbillede for hannetheis
Mom skriver:



Hold da op hvor er det godt gået! Men det lyder også som hårdt arbejde



Det var det i starten. Men nu er det blevet til en vane. 

Anmeld Citér

2. november 2018

Roselil

Profilbillede for Roselil

3000,- om måneden for 2 børn og 1 voksen. 90% økologisk

 

Anmeld Citér

[ Spring til toppen ]

Gå til forsiden

Gratis eksperthjælp

Det er gratis at søge hjælp hos vores eksperter - se alle eksperterne her.