Hvor meget bruger i på mad?

Spring til sidste ulæste indlæg
Følg denne tråd

31. oktober 2018

Mom

Profilbillede for Mom
hannetheis skriver:

Vi bruger Ca 4000 kr om måneden på mad og diverse shampoo, rengøringsmidler osv. 

Vi er 2 voksne og 3 børn. 



Hvordan kan I holde jer på 4.000 kr. pr. mdr.?

 

Måske du har nogen fif

Anmeld Citér

Køb et abonnement på Vores Børn

Magasinet til dig med børn på 0-12 år

Priser fra 149 kr.

31. oktober 2018

Janet1989

Anonym skriver:



Haha jeg mener selvfølgelig i ugen 



Puuuh, jeg tænkte lige at du burde give mig et par råd eller to så ������

Anmeld Citér

31. oktober 2018

jjuhl

Profilbillede for jjuhl

4000 2 voksne og 2 ble børn hvor den ene får 2 flasker med mme i døgnet. Det er incl sodavand, fredags slik og alt til husholdningen. 

Anmeld Citér

31. oktober 2018

Birthdaybaby

Vi bruger ca. 3.500-4.000 om måneden, på mad og al øvrig husholdning. Vi spiser >50% øko og generelt meget grønt og varieret. 

Vi er to voksne, en 2årig og en nyfødt, så der ryger også en del bleer. ��

Anmeld Citér

31. oktober 2018

lineog4

Vi har perioder hvor vi har loft på og der bruger vi mellem 1000 og 1200 pr uge til 2 voksne og 3 børn (og to katte). Det er så med alt også shampoo osv. 

Men vi ligger nok oftest lidt over fordi vi pt prioriterer frisk fisk to gange om ugen (ikke fra supermarked). Vi skal til at have loft på igen fordi vi skal spare op til noget ferie....

 

Anmeld Citér

31. oktober 2018

heaven

Her bruger vi 4000, 1000 om ugen og vi er 2 voksne og 2 børn på hhv 11 år og 20 mdr

det er mad og al husholdning incl bleer til yngstemand på 2 år... 

Anmeld Citér

31. oktober 2018

LGJA

Vi er to voksne og bruger 600 kroner i ugen. Jeg vil sige, at vi tænker over hvad vi køber, men synes ikke vi spare og vi kunne nok godt gøre det billigere

Anmeld Citér

1. november 2018

Mamalou

Vi har afsat 5000 kr om måneden og bruger knap 1000 kr om ugen på mad og andet til husholdningen. Tidligere kunne vi sagtens bruge mere, men de sidste to måneder har vi hævet pengene og lavet madplaner. Det er vildt en forskel det har gjort. Vi handler alt i Rema1000 og laver madplan ud fra deres tilbud. Vi er to voksne og to børn 

Anmeld Citér

1. november 2018

hannetheis

Profilbillede for hannetheis
Mom skriver:



Hvordan kan I holde jer på 4.000 kr. pr. mdr.?

 

Måske du har nogen fif



Hver søndag går vi alle skabe igennem. Fryser og køleskab. 

Skriver ned hvad vi har i gemmerne. 

Ud fra det laver vi hver søndag madplan. 

Og det er kun den dag om ugen vi handler. 

I denne uge har vi brugt 400 kr på alt. 

På søndag bruger vi nok Ca 1300 på indkøb. Her handler vi til en uge samt ekstra pasta ris konserves som kan holde sig. Og ligeledes fylder vi fryseren op med kød, frost grønt, brød (rugbrød, boller, flutes) og pålæg. 

Således at vi ikke skal købe dette i løbet af måneden. 

Men det skal så også siges at det har taget lang tid at gøre. 

Da vi satte os for at ville leve for mindre. Gemte i boner og skrev ned i Exel hvad vi har købt og hvilke mængder. Efter Ca 3 mdr fik vi hurtigt overblik over hvad vi egentlig bruger på mad og hvad der er behov for at købe. 

 

Anmeld Citér

1. november 2018

Loa

Anonym skriver:

2500-3000 i ugen.

Dobbelt husførelse.

2 voksne, 4 børn.

Inkl. cigaretter til far.

Ingen økologi.

Vi har ikke noget loft for, hvad vi må bruge, så nogle uger kan det godt blive dyrere.



Wow hvordan kan det blive så meget pr uge? 

Anmeld Citér

[ Spring til toppen ]

Gå til forsiden

Gratis eksperthjælp

Det er gratis at søge hjælp hos vores eksperter - se alle eksperterne her.