Escort når man har børn?

Spring til sidste ulæste indlæg
Følg denne tråd

15. februar 2017

Anonym trådstarter

Anpau skriver:



Det er der nu ingen der har. Men du spørger, om andre synes det er etisk korrekt. Og så svarer jeg, at det synes jeg ikke det er, hvis (når, i mine øjne) du kan udsætte dine børn for mobning eller andet. 

Og helt ærligt, så synes jeg det er skræmmende, at du slet ikke har en realitetssans for, at dine børn potentielt kan komme til at høre om mors job, gennem skolen eller lokalsamfundet. 

At du og din mand synes, at dit job er det perfekte for jeres familie, kan ingen tage fra jer. Og jeg synes sådan set, at hver familie skal gøre tingene på deres måde (så længe det selvfølgelig ikke skader børnene). Men at du helt lukker af for, at det altså er muligt, at dine børn hører det fra andre læber end dine, dét synes jeg er skræmmende. 

PS, har fjernet anonymitet, kan sagtens stå ved mine holdninger  



Nej det gør jeg ikke. 

Men debatten mellem du og jeg er lukket, du tillæger og fortolker for frit, til vi kan debattere det. 

Anmeld Citér

Køb et abonnement på Vores Børn

Magasinet til dig med børn på 0-12 år

Priser fra 149 kr.

15. februar 2017

Mamman

Profilbillede for Mamman
Carina:-) skriver:



Din veninde.



Eller manden hvis hun en dag havner i en grim skilmisse

Anmeld Citér

15. februar 2017

Anonym trådstarter

Cassandra skriver:



Hejsa

Jeg synes det er NO GO! Sandheden har det med at komme frem og det er i min optik dybt uetisk! Du godsiger utroskab mm. Men dette er jo helt og holdent min holdning - konsekvenserne ville være store!

ps: En anden ting er, hvad hvis din mand eller veninde bliver sur på dig og vælger at bruge hemmeligheden imod dig en kommende dag



Utroskab er vel bag nogen ryg, min mand er fuldstændig indforstået med ideen 

Anmeld Citér

15. februar 2017

Anonym

Jeg syntes du lidt naivt, romantiserer det, at være prostitueret. Det virker til du ser det som lidt spændende, pirende og helt okay det du gør. Det aldrig etisk korrekt at sælge sin krop, og bestemt ikke når man har børn. Kald det escort, prostitueret eller ludder... same same og det er nu en gang sjældent der ligger lykkelige historier bag. Hvis du vil knalde en masse mænd, så gør det, men hvorfor gøre det til en levevej og hvorfor risikere noget når du har børn? Hvad du vælger at gøre må du selvfølgelig om, men der følger et ansvar med når man har børn, og personligt syntes jeg,  det er ansvarsløst at erhverve sig som ludder. Men det faktisk min holdning om der er børn eller ej. 

Anmeld Citér

15. februar 2017

Cassandra

Anonym skriver:



Utroskab er vel bag nogen ryg, min mand er fuldstændig indforstået med ideen 



Du godsiger utroskab og bifalder at andre er deres spouser utro Det er umoralsk i mine øjne

Anmeld Citér

15. februar 2017

Anonym trådstarter

Tak for øhm angrebene alle sammen, jeg tjekker ud nu, det var spændende at hører jeres synspunkter. 

Jeg er dog noget trist over debatten ikke kunne holdes pæn, men ord som naiv, luder, romantisering, utroskab og nedsættende sætninger skulle smides efter mig. 

Tak til de få af jer der svarede pænt og konstruktivt  

Anmeld Citér

15. februar 2017

Anonym

Anonym skriver:

Tak for øhm angrebene alle sammen, jeg tjekker ud nu, det var spændende at hører jeres synspunkter. 

Jeg er dog noget trist over debatten ikke kunne holdes pæn, men ord som naiv, luder, romantisering, utroskab og nedsættende sætninger skulle smides efter mig. 

Tak til de få af jer der svarede pænt og konstruktivt  



Der er da ingen grimme indlæg. Bare en anden holdning end dig. 

Anmeld Citér

15. februar 2017

mor:)

Profilbillede for mor:)
pain is temporary. Quiting lasts forever.

Personligt synes jeg ikke det er noget jeg ville videregive mine børn. Vi har så også et monogamt forhold. 

Jeg tænker, uanset alder, så er det ikke fedt at høre at mor har sex med fremmede mænd. 

Hvis de har haft et billede af at I er en "klassisk" kernefamilie, så smadrer det vel fuldstændig deres billede af hvad et forhold/et ægteskab er, når de en dag får det at vide. 

Hvornår vil du mene de er gamle nok til at høre at deres mor prostituerer sig selv?  

Og selvom I er fritsindet, betyder det ikke dine børn synes det er okay at sælge sig selv.

Det må være i dine overvejelser at dine børn måske vil foragte dig for det. Det kan godt være de bare siger fedt, men der er også den anden scenarie du må have med i dine overvejelser. 

Så min holdning må være, nej det synes jeg ikke er i orden. 

 

 

 

 

Anmeld Citér

15. februar 2017

Anonym

Sandheden er ilde hørt, men der skrives da i pæn tone. 

Anmeld Citér

15. februar 2017

Mor og meget mere

Profilbillede for Mor og meget mere
Anonym skriver:



Tak for insput  

nu er vi meget sexuelt frigjorte, så jeg ser det ikke som tabu 



Nej, DU gør ikke. Men du aner ikke, hvordan dine børn vil se på det, og du gambler med deres følelser i formodning om, de tænker som du. 

Anmeld Citér

[ Spring til toppen ]

Gå til forsiden

Gratis eksperthjælp

Det er gratis at søge hjælp hos vores eksperter - se alle eksperterne her.