Eksperthjælp: Far siger datter på 17 har brug for tryghed om natten

Spring til sidste ulæste indlæg
Følg denne tråd

7.439 visninger
30 svar
111 synes godt om
19. september 2016

Linda Stæhr

Hej! Min kærestes bonusdatter fra hans tidligere forhold sover i hans seng, når hun er på besøg. Han mener hun har behov for al den tryghed hun kan få og hvis hun får den ved at sove der, så er det i orden med ham. Jeg finder det enormt grænseoverskridende at hun sover i den samme seng som min kæreste idet hun er 17 år. Vi står for at skulle flytte sammen og når jeg har luftet problematikken for ham, siger han, at så må han jo bare sove op en madras på hendes værelse i vores nye hus. Jeg ønsker ikke at min kæreste sover sammen med sin datter, men er det mig der er den jaloux og onde stedmoder?
Mvh.
Mor til to drenge (der sover i deres egen senge)



Lindas svar

Kære dig

Pyha det er et svært spørgsmål at rådgive i, der er mange ting jeg ikke kender til fx.

  • Hvorfor har bonusdatter så massivt brug for tryghed - at hun endda skal sove i SENG med far?
  • Hvor stor en del er fars behov for at VISE tryghed og hvor stor en del er pigens behov for reelt nærvær når hun sover?

Jeg må give dig ret i at det virker atypisk at far sover i seng med sin 17-årige datter... Men jeg fornemmer også, at du har lyst til at respektere din kæreste for at gøre tingene på en anden måde end du - selvom du ikke helt ved hvor meget du vil være med til og ikke - mon det er sandt?

Det jeg vil rådgive dig til er at være så hudløst ærlig (OG kærlig), så du ikke holder dine egne ønsker og behov for dig selv.

Måske det ville lyde noget i retningen af:

  • "Når vi flytter sammen har jeg brug for at have dig i fred for mig selv - specielt om natten, hvordan kan vi klare det?"
  • "Jeg forstår ikke dit behov for at give din datter tryghed om natten - hvorfor er det så vigtigt?!"
  • "Jeg ønsker at opleve at få en kæreste, som vil ligge i seng med MIG om natten - det ville jeg mangle, hvis du ligger inde hos din datter".

Når du holder dine ønsker, spørgsmål og behov på DIN banehalvdel, så er det lettere for din kæreste at svare uden at ryge i forsvarsposition.

Jeg ønsker jer alt det bedste.

Venlig hilsen Linda Stæhr

Familierådgiver ved Trivsel i familien.dk



Linda Stæhr tilbyder foredrag og rådgivning af småbørnsforældre. Omdrejningspunktet er at give konkrete her-og-nu løsninger til hverdagen, og give forældrene styrke til at imødegå fremtidige udfordringer i familien med kærlighed, handleparathed og stor autoritet.

Se Lindas hjemmeside: Trivselifamilien.dk

Anmeld Citér

Køb et abonnement på Vores Børn

Magasinet til dig med børn på 0-12 år

Priser fra 149 kr.

19. september 2016

EnGodMor

Hvor gammel er hendes far? 

Er det den 17 åriges datter behov, at faren skal sove med hende? 

Hvilke behov har datteren hos hendes mor? 

Og hvad siger moren til de behov/den tryghed datteren har hos sin far?

 

Anmeld Citér

19. september 2016

EKAB

Profilbillede for EKAB

Er det kun mine alarmklokker der ringer for fuld udblæsning??

Anmeld Citér

19. september 2016

klmf

EBK skriver:

Er det kun mine alarmklokker der ringer for fuld udblæsning??



Mine bimler og banker også!

Anmeld Citér

19. september 2016

ErDuHerIkkeSnart

EBK skriver:

Er det kun mine alarmklokker der ringer for fuld udblæsning??



Nej, det er det ikke - min underkæbe ramte også lige gulvet. Med mindre der er tale om en pige med helt særlige udfordringer (eller en troll?), så lyder det højst besynderligt og nærmest temmelig usundt... 

Anmeld Citér

19. september 2016

TNBC

EBK skriver:

Er det kun mine alarmklokker der ringer for fuld udblæsning??



Nej overhovedet ikk.. en 17årig bør da ikke vil sove med sin far.

Jeg ville snakke med pigen.

Anmeld Citér

19. september 2016

RGN

Profilbillede for RGN

Jeg er jo så en af de underlige, der sagtens kunne have fundet på at sove sammen med min far som 17 årig. 

Anmeld Citér

19. september 2016

Dorthe1986

Jeg kender en familie hvor pigen sov mellem sine forældre til hun blev 18. Det startede da hun gik i 5 og blev mobbet rigtig voldsomt, så lod de hende sove i deres seng, men det gik så helt over gevind! Det var tydeligt at der her var tale om en pige der "nægtede" at blive voksen, ville ikke gå med bh, for det var en voksen ting, det samme med make up. Hendes værelse lignede en lille piges værelse, med legetøj osv. Slet ikke et værelse til en 16 årig (hendes alder da jeg lærte familien at kende). Det var tydeligt at hun blev holdt i en barnerolle og primært af sin far. Kan huske tydeligt om aftenen "nå skal vi gå i seng, sesse". Det var så faderen til en pige på 16/17 år. Jeg var ved at brække mig og det skreg langt væk af noget incestuøse, selvom der intet foregik. Det var bare så forskruet at stå med en pige der var så og så gammel men du egentlig stod du med et lille barn fordi hun var blevet holdt i den rolle. Og først da hun blev 18 magtede moderen at tage kampen op og tro mig det var lige så svært som at få en 2-årige til at sove på eget værelse. Det er super usundt, for det forhindrer en normal udvikling. 

Anmeld Citér

19. september 2016

Sandratoft

Jeg bliver lidt forvirret. Er det hans bonusdatter, altså ikke hans egen datter, eller ér det hans egen datter? Synes TS skriver begge ting i hendes oplæg. 

Anmeld Citér

19. september 2016

Rauw

Jeg er åbenbart mega underlig fordi jeg ser ikke problemet. Min søster kan stadig finde på at sove mellem vores forældre når hun er hjemme på weekend, og hun er altså 23  Så ligger de der og ser tv til langt ud på natten eller snakker om gamle dage. No big deal. 

Anmeld Citér

[ Spring til toppen ]

Gå til forsiden

Gratis eksperthjælp

Det er gratis at søge hjælp hos vores eksperter - se alle eksperterne her.