Alt skal gøres med måde. Har man en fornuftig tilgang til det, og klare regler for sig selv omkring det, ser jeg ikke umiddelbart noget problem.
Dvs, er man børnefri, og er til fest eller lignende, så er det vel det samme som at drikke i godt selskab. Men ligesom med alkohol, skal det jo ikke være at man har tømmermænd eller eftervirkninger dagen efter. Så ligesom jeg ikke synes man skal drikke sig i hegnet, så skal man også kende sine grænser her, og ikke ryge mere end man bare har det hyggeligt og er funktionsdygtig bagefter.
Men det går ikke hvis det er en del af ens hverdag, eller weekender generelt, med undskyldninger for at børnene jo sover, så der ikke sker noget. For så begynder det at påvirke ens personlighed, energi-niveau og engagement i livet generelt, og det fortjener ens børn ikke.
Men en lille forkælelse ved særlig lejlighed, som mange andre ting, cigar, en god whisky, hvad ved jeg.. fred være med det.
Anmeld
Citér