Anonym skriver:
Og det var ikke noget problem for ham at overtage gælden?
vi har et forbrugs lån sammen plus jeg har et bil lån i mig navn. Som vi fik flyttet et billigere sted hen. Desværre står det kun i mit navn. Så frygter lidt det for begge parter vil være dyrt at gå fra hinanden.
Nej det var ikke et problem. Men jeg begik så en fejl for fredens skyld kan man sige. Vi have et fælles billån og bilen var registreret i mit navn, han skulle overtage bil og lån.... det stolene jeg på at han bare ville få ordnet.... men nej. Lige pludselig fik jeg en fartbøde til sendt og det var jo af gode grunde ikke mig .. Han havde så ikke omregistret eller andet,han lånte op i huset og billånet skulle være betalt ud med det. Men min fejl ... jeg skulle have ladet en advokat gennemgå det.
Men da bilen stadigvæk var reg. I mit navn true de jeg ham med at klippe pladerne på den og sælge den (han var afhængig af bilen) det hjalp!
Men jeg kunne have endt med gæld og bil jeg ikke havde råd til.
Hyr en advokat, det er det mest sikre. ... man kan være enige til at starte med, men man ved aldrig hvad der sket.
Anmeld
Citér