Når man HAR mange børn som fx 5 og 6 stykker, så er det vigtigt at man engang i mellem liiiige får trukket vejret, og her gælder alle kneb! :laugh:
Jeg er stort set enige med jer alle sammen!
Selv er jeg jo meget påpasselig med at vi SKAL spise sammen, fordi det er dét tidspunkt på døgnet hvor vi endelig er samlet og hvor man lige kan sludre lidt om dagen og vejen, skolen, fritten, kammeraterne osv osv....så det ville ligge mig fjernt at plante dem foran skærmen, så Far og jeg kan spise god mad i fred.
Ikke at jeg er krakilsk, for de må da gerne, engang i mellem, tage deres tallerken med ind på værelset og se filmen færdig, men så er det ungernes ønske, og ikke vores.
Oh nej, jeg kan heller ikke fordrage de der lede børnemenuer med fiskefilet, frikadellespyd eller røde pølser med pommes frites, mens de voksnes emmer af kvalitetsmad!
Vi plejer gerne at finde en lækker voksenmenu til ungerne, som de så kan dele hvis det er for voldsomt portionsmæssigt.
Noget HELT andet er, at min kæreste og jeg OFTE har talt om, at man i Danmark ikke bruger det der med, at man kan få resterne med hjem, som er meget almindeligt i USA :)
Når vi fx spiser på en lækker restaurant i USA, så spørger tjeneren ALTID om man vil have resten med hjem (til senere). Nogen gange er det en fed ting, andre gange gider man ikke, men man har valget.
Det tilbud har vi aldrig fået her, underligt nok.
Og i USA er der altid gratis genopfyldning af drikkevarer (drik det du kan), det er næsten altid fast inkluderet i prisen. Her skal man betale hver gang man skal have noget at drikke, vildt underligt :laugh:
Anmeld