Ja, jeg er organdonor. Jeg har altid ment at hvis man gerne selv vil have, så må man også give. Men jeg har i mange år smølet med at få lavet en tilmelding. Det der gav mig det endelige skub var min graviditet. For hvis alle gik og smølede som jeg selv, så ville der ikke være mulighed for at min lille pige kunne få et organ hvis hun engang får brug for det.
Har også været bloddonor i mange år, men det er ikke blevet til så mange tapninger da der jo er mange ting der gør at man skal i karantæne i 1 år - f.eks. vaccinationer, graviditet og forskellige former for medicin.
Har sådan set også tænkt mig at melde mig som knoglemarvsdonor næste gang jeg kommer derop. Hvis jeg kan tåle at få en epiduralblokade, så kan jeg nok også tåle en rygmarvstapning :laugh: . Under alle omstændigerheder er der jo nok ikke så stor risiko for at der bliver brug for mig.
Helene: Må man være så nysgerrig at spørge hvorfor du ikke vil modtage et organ?
Anmeld