Hvis nogle skulle være i tvivl

Spring til sidste ulæste indlæg
Følg denne tråd

1.436 visninger
37 svar
0 synes godt om
23. maj 2010

Opus-specialist-vb

En troll er et fænomen, der huserer på internettets forskellige debatfora, særligt på nyhedsgrupperne, hvor vedkommende skriver indlæg egnet til at provokere folk og fremkalde en hidsig diskussionJA. En troll mener ikke nødvendigvis, hvad hun skriver JA; hendes primære formål med sine indlæg er ikke at argumentere for en påstand JA, men at få folk til at hidse sig op og 'bide på krogen' JA. Det er fra denne praksis, og ikke ved sammenligning med mytologiens trolde, at dette fænomen oprindeligt fik sit navn. Konkret henviser det til det engelske verbum 'to troll' (dansk: trolling), der er en fiskemetode, hvor man slæber en krog med påsat madding gennem vandet og venter på, at noget skal bide på; i lystfiskerjargon taler man på dansk om 'at dørge'. Parallellen til de mere kendte trolde var oplagt, og i dag trækker forestillingerne om trolls i udbredt grad på mytologiens trolde - således ser man ofte, at folk, der svarer på en trolls indlæg, bliver bedt om ikke at 'fodre trollen'. En troll anvender som regel en række forskellige metoder til at narre folk. Én metode er at fremsætte en stribe meget skarpt formulerede afvisninger af det fælles værdigrundlag JA, der findes i en nyhedsgruppe, eksempelvis ved at afvise hensyntagen til miljøet i organiske diskussioner. En anden arbejdsmetode er at krydsposte et indlæg til flere grupper, således at svar fra én gruppe kan ses i begge grupper. Her vil en troll så vælge to grupper, hvor deltagerne har meninger og debatformer, der adskiller sig meget fra hinanden, for eksempel en selvhjælpsgruppe for alkoholikere og en gruppe for ølbryggere. Her kan en troll typisk nøjes med et enkelt indlæg, der udfordrer deltagerne i den ene gruppe, hvorefter diskussionen ofte vil udvikle sig eksplosivt. Så er ingen vist i tvivl, vel?! ;)

Anmeld

Køb et abonnement på Vores Børn

Magasinet til dig med børn på 0-12 år

Priser fra 149 kr.

24. maj 2010

Charlotte d. 17.-vb

KH Bibi skrev:
hendes primære formål med sine indlæg er ikke at argumentere for en påstand JA, men at få folk til at hidse sig op og 'bide på krogen' JA.
Jeg synes, du trænger til at feje for din egen dør, Bibi. Uanset hvad, Nikifin skriver, bliver hun overfaldet verbalt. Det følgende ser ikke særligt pænt ud, men hvem forsøger at hidse hvem op? NF: ”Jeg synes ikke at der er et problem. Ellers burde måske rådyrene også gør rent efter de gør det samme” KhB: “Du er så dum, så man sq tro det halve ku være nok! Det er sq da papiret, din ignorant, hun taler om - fat det dog.” NF: ”Oh, jeg er så bange af operationer. Håber alt er OK til sidst. Tænkte at bruge denne tråd at spørge om nogle af jer har erfaring med... jeg ved ikke hvordan at forklare men ... tissemanden er næsten helt lukket af begge mine drenge. Jeg prøver at hive lidt når jeg vasker dem men de skriger og lader mig ikke gøre det. Skal man gøre noget ved det eller lade drengene løse problemet selv når de vokser nok?” KhB:'Nikifin; start en anden tråd, så du ikke spolerer denne. Og så kan du jo se, om nogle gider svare dig.' KhB: 'Luk røven og pil af. Du er ikke velkommen med dine Troll-udtalelser. Jeg og flere andre gider dig ikke. Du skal slet ikke tage stilling til, om jeg gider dig eller ej. Du pisser mig så gevaldigt af, fordi du forstyrrer og irriterer dette site med dine latterlige tråde og indlæg generelt. Læser stort set kun, at du er en klovn, en spade og en nar. Og hvis en moderator eller en webmaster ikke snart ser, hvad DU har gang i, så går siden her efterhånden i forfald. Din mand lyder lige så komplet tumpet som dig. Vi er normale her i landet, ikke sigøjnere, ikke uintelligente og ikke på lykkepiller. Ingen af os her på sitet, fraset dig, er dumme. Vi er helt alm kloge mødre, som vil have noget ud af dette site og ikke idioter som dig. Moderator og webbie; gør hvad I vil, men jeg er færdig med denne forpulede bruger, som ødelægger stedet her!'

Anmeld

24. maj 2010

Charlotte d. 17.-vb

Tilføjelse: Jeg er helt på det rene med, at Nikifin har givet udtryk for nogle meget kontroversielle og 'udanske' holdninger, og at hun ikke har kastet sig i støvet og smidt hele sin kulturelle bagage overbords for at tage ukritisk imod vores gode, danske råd. Sprog, temperament og forskellig baggrund har givetvis en del af æren for, at diskussionerne nogle steder er kørt af sporet. Men jeg mener, at det, der foregår nu, er udtryk for ren mobning. Hun skal ikke komme her og være anderledes, mene anderledes, tænke anderledes - uagtet, at hendes baggrund ER anderledes. Når hun kommer her alligevel, skal hun kaste sig i støvet og tage imod de råd, hun får - hun må ikke have samme selvværd og -respekt som os, der ved bedst, så hvis hun forsvarer sine forkerte holdninger og ikke er enig med os, må hun finde sig i, at uanset hvor, hun dukker op, og hvad hun skriver, så er hun jaget vildt. For mig at se er I to, der har set jer så vrede på hende, at I er parate til at læse ALT fra hendes side med negative briller og svare hende uvenligt - i håbet om, at hun får nok og forsvinder herfra. Hvorfor er det så svært bare at lade være med at kommentere hendes indlæg som fx dem fra de debatter, jeg har citeret fra ovenfor? Jeg er helt klar over, at det er overmåde dumt af mig at skrive dette set i forhold til, hvad jeg nu kan vente af kolde skuldre eller grovheder - men ærligt talt: Jeg VIL ikke stiltiende se på, at der i den grad bliver sat personhetz ind. Så hellere sige min mening og forsvinde.

Anmeld

24. maj 2010

Charlotte d. 17.-vb

Vi er normale her i landet, ikke sigøjnere, ikke uintelligente og ikke på lykkepiller.
Fra tidligere debattråde ved jeg positivt, at i hvert fald tre eller fire brugere er eller har været på lykkepiller. De skulle så også lige have en over nakken?

Anmeld

24. maj 2010

NikiFin-vb

Du giver ikke op før du udfører hvad du har rullet rundt om hovedet. Lad os se om det lykkes for dig at forlede administratoren så at hun glemmer reglerne hun selv har skrevet og i stedet for dig smider mig ud. Jeg ved godt at de fleste her ikke er enige med mig men der står ikke i reglerne at det er forbudt at skrive noget anderledes end hvad de fleste tror. Eller at der er forbudt at sige at man har prøvet de gode råd men de ikke virker i dens tilfælde

Anmeld

24. maj 2010

dittelouisea@hotmail.com-vb

For at opretholde en god stemning beder vi dig dog følge nogle helt enkle ordensregler! God tone: Vi forventer at alle indlæg udarbejdes i en hensynsfuld tone, der ikke kan virke stødende på andre brugere. Vi tolererer ikke bandeord eller fornærmende udfald mod andre brugere. Uenighed er godt brændstof i enhver debat, men vi ønsker ikke emner/besvarelser som skaber splid og uvenskab. Indlæg: Du må oprette indlæg, om alt der har din interesse, sålænge indlæget ikke er destruktiv eller er i modstrid med dansk lovgivning. Vi frabeder os indlæg af fornærmende eller racistisk karakter, pornografisk materiale samt billeder der kan virke stødende samt links til konkurrende debatfora. Det er suverænt redaktionen på voresbørn.dk, der beslutter, hvilke indlæg, der overskrider god skik og brug af debatten. Kan vi ikke snart lade det ligge? Konstruktiv kritik er fint, men generel kritik dur ikke. Jeg var glad for uddybningen af begrebet troll, og forstår udmærket din frustration, men for mig begynder det at lyde personlgit, og altså ikke konstruktivt. Lad evt være at svare på hinandens indlæg.

Anmeld

24. maj 2010

Opus-specialist-vb

Charlotte d. 17. skrev:
Vi er normale her i landet, ikke sigøjnere, ikke uintelligente og ikke på lykkepiller.
Fra tidligere debattråde ved jeg positivt, at i hvert fald tre eller fire brugere er eller har været på lykkepiller. De skulle så også lige have en over nakken?
Jeg kunne også have skrevet noget i stil med bilejere, boglæsere eller solslikkere, men du valgte den direkte vej ;O)

Anmeld

24. maj 2010

Opus-specialist-vb

Og i øvrigt, så tak for opridset. Dét er der nok ingen, der har bidt mærke i :D

Anmeld

24. maj 2010

Willysmor-vb

På det punkt støtter jeg også Bibi op...! jeg sad selv og blev lidt ondt i sulet over det

Anmeld

24. maj 2010

Soap-vb

Jeg syns det er utroligt at nogen ikke kan fatte at det overhovedet ikke handler om at være enige eller uenige Troll lyder bestemt som en der huserer på denne side og er det ikke en troll burde nogen kontakte myndighederne ang børnene Ja så er det sagt men det mener jeg

Anmeld

[ Spring til toppen ]

Gå til forsiden

Gratis eksperthjælp

Det er gratis at søge hjælp hos vores eksperter - se alle eksperterne her.