Børnenes forskellige navne

Spring til sidste ulæste indlæg
Følg denne tråd

3.534 visninger
76 svar
0 synes godt om
27. april 2010

Krisnord-vb

Hej Har dit barn et særpræget navn og hvad hedder han/hun eller dem?? Jeg venter nemli en lille pige til september og mangler inspiration

Anmeld

Køb et abonnement på Vores Børn

Magasinet til dig med børn på 0-12 år

Priser fra 149 kr.

27. april 2010

Signe1704-vb

Velkommen til og tillykke med graviditeten. Min datter hedder noget så normalt som Mette. Hun er opkaldt efter sin farmor som desværre døde alt for tidligt og derfor skulle det være sådan. Vi overvejede også Smilla, Merle eller Ella. Det synes jeg er nogle super søde navne. Mine drenge hedder Tobias og Julius.

Anmeld

27. april 2010

Spunk-vb

Her stod f.eks. Siri, Franka, Filippa, Maja og Freja på listen.

Anmeld

27. april 2010

Heidi Nielsen-vb

Hejsa og velkommen på siden :) Jeg har ikke nogen piger men derfor kan du da godt få at vide hvad mine drenge hedder.. Alexander og Lucas :) Men vi snakkede da også pigenavne da vi ikke vidste hvad vi fik....Freja, Mathilde, Anne, Johanna, Maja og Naja... Tillykke med graviditeten og rigtig meget held og lykke med den....glæder mig til at høre hvad pigen skal hedde :cheer:

Anmeld

27. april 2010

kongster-vb

Hej og velkommen til. Min datter har et helt almindeligt navn, men min søster overvejede 'Vigga' da hun var gravid og det kan jeg godt lide.

Anmeld

27. april 2010

MetteNB-vb

Velkommen til og spændende med graviditet og alle overvejelserne. Her havde vi bl.a. Mathilde, Maria Cecilie, Frederikke og Tenna på listen over pigenavne.

Anmeld

27. april 2010

Opus-specialist-vb

Naja, Mille, Mie, Line. Er ikke tilhænger af specielle navne eller navne som kan henføre til filmfigurer af dyreart.

Anmeld

27. april 2010

Spunk-vb

KH Bibi skrev:
...navne som kan henføre til filmfigurer af dyreart.
Tænker du på noget specielt Bibi?

Anmeld

27. april 2010

mørk-vb

Mine hedder Karla og Rosa og hvis vi havde fået en 3'er skulle hun have heddet Alma. Synes det er så fint, så fint dét navn :)

Anmeld

27. april 2010

Opus-specialist-vb

Spunk skrev:
KH Bibi skrev:
...navne som kan henføre til filmfigurer af dyreart.
Tænker du på noget specielt Bibi?
Otto er et næsehorn Gurli gris Kamelen Johanna feks.

Anmeld

[ Spring til toppen ]

Gå til forsiden

Gratis eksperthjælp

Det er gratis at søge hjælp hos vores eksperter - se alle eksperterne her.