Anonym skriver:
Ja jeg bliver faktisk lidt trist over udviklingen i mit barns klasse, når der er nogle forældre i mit barns klasse der siger til deres børn, at de ikke må lege med et bestemt barn fra klassen, fordi de mener at dette barn er et "problem" barn, som laver ballade osv.
Nu oprettede jeg for noget tid siden en tråd omkring at jeg havde været med mit barn i skole nogle dage, over ca 3 uger, fordi der havde været nogle problemer i klasse pga nogle af drengene, der kunne være svære for pædagogen at styre.
Mit barn fungere rigtig godt i klassen, er glad for de andre børn og kan lege med alle.
I dag havde mit barn, så denne her dreng med hjemme og lege, og da hans mor så kommer for at hente ham efter 3 1/2 times hygge, spørg hun meget forsigtig hvordan det var gået og vi fortalte at de bare havde hygget sig og at han godt nok bare er en dejlig dreng, hvorefter hun næsten bryder sammen og fortælle at 5 ud af de andre drenges forældre i klassen har sagt til dreres drenge, at de ikke måtte lege med ham omme i skolen og kluppen længer, fordi at han var en træls dreng.
Hun havde fået det at vide af klasselæren i fredags, som var blevet rigtig bekymret, og der er nu indkaldt til drenge forældremøde på onsadag.
Seriøst, hvad er det for nogle forældre der opfordre deres børn til at udelukke og mobbe en anden lille dreng på den måde??
Og nej han er virklig ikke den dreng i klassen der laver mest ballade osv, men han kan da godt virke lidt voldsom.
Undskyld den lange smøre, skulle bare lige ud med det!
Ej blev bare lige nysgerrig: går de i klub?
Nå sidespring: fantastisk lærer/pædagog (for var det ikke i den 0. Klasse hvor der var en pædagog/børnehaveklasseleder alene?) tager affære med det samme. Og jeg håber der er tale om børn der har misforstået noget for ellers virker det meget gennemtænkt og grumt. Og at det forældresamarbejde virkelig er op af bakke.
Husker dit skriv, hvor du skrev at andre forældre havde bedt dig om at være med i klassen. Jeg husker også jeg opponerede mod forældre som medlærere, eller netop som observatører i klassen - og de to indlæg kædet sammen så ringer mine alarmklokken. Ikke for dig, for det lyder som du gør det hele af et godt hjerte, men over en forældregruppe der i bund og grund er utilfreds med klassesammensætningen og måske også med skolens håndtering (ved selvsagt ikke om det er de samme forældre der har spurgt om du kunne deltage og om mener deres drenge ikke skal lege med en specifik).
I hvert fald hvis jeg fik de 2 historier som lærer om en klasse jeg havde, ville jeg vide der skulle arbejdes ikke bare med de skønne elever men også med den store forældregruppe. Og at skole/hjem samarbejdet virkelig skulle opbygges, forældregruppen skulle opbygges. Og jeg ville straks være hos min leder og bede om lov til at lave ekstra ordinæreforældremøder, søge hjælp hos min AKT vejleder eller andre med ekspertise så vi kunne få rystet jer forældre godt sammen.
håber for din søn og hans klasse at det vitterlig er en misforståelse og hvis det ikke er, at I får et konstruktivt møde, og en konstruktiv proces fremadrettet