Ja jeg bliver faktisk lidt trist over udviklingen i mit barns klasse, når der er nogle forældre i mit barns klasse der siger til deres børn, at de ikke må lege med et bestemt barn fra klassen, fordi de mener at dette barn er et "problem" barn, som laver ballade osv.
Nu oprettede jeg for noget tid siden en tråd omkring at jeg havde været med mit barn i skole nogle dage, over ca 3 uger, fordi der havde været nogle problemer i klasse pga nogle af drengene, der kunne være svære for pædagogen at styre.
Mit barn fungere rigtig godt i klassen, er glad for de andre børn og kan lege med alle.
I dag havde mit barn, så denne her dreng med hjemme og lege, og da hans mor så kommer for at hente ham efter 3 1/2 times hygge, spørg hun meget forsigtig hvordan det var gået og vi fortalte at de bare havde hygget sig og at han godt nok bare er en dejlig dreng, hvorefter hun næsten bryder sammen og fortælle at 5 ud af de andre drenges forældre i klassen har sagt til dreres drenge, at de ikke måtte lege med ham omme i skolen og kluppen længer, fordi at han var en træls dreng.
Hun havde fået det at vide af klasselæren i fredags, som var blevet rigtig bekymret, og der er nu indkaldt til drenge forældremøde på onsadag.
Seriøst, hvad er det for nogle forældre der opfordre deres børn til at udelukke og mobbe en anden lille dreng på den måde??
Og nej han er virklig ikke den dreng i klassen der laver mest ballade osv, men han kan da godt virke lidt voldsom.
Undskyld den lange smøre, skulle bare lige ud med det!
Anmeld