Jeg er så i en anden grøft og havde valgt at tage med ( på trods af angst og depression) netop fordi sådan en tur er en god måde at komme ind på livet af hinanden og komme med i gruppen på. Man bliver rystet sammen på en anden måde end når det kun er studierelateret og jeg tror man vil føle sig mere udenfor bagefter hvis man ikke har været med.
Savnet til min pige vil jeg altid have men jeg ved hun ville have det godt og hygge sig og også blive forkælet ved mormor, så jeg ville få det bedste ud af turen.
Hun har næsten lige været på lejr med børnehaven fra onsdag til fredag og jo gu' var det da hårdt at sende hende af sted men hun havde det simpelthen fantastisk og det er også en del af processen af at give slip og vide at andre også passer godt på hende.
Så jeg synes du skal af sted og gøre det med et åbent sind. Muligheden for en positiv oplevelse, er helt sikkert til stede.
Anmeld