Janne T. skriver:
Er det privat? For vi er ikke helt vilde med tanken om at leje privat da vi har hørt mange dårlige historier. Og hvad med boligstøtte, kan man få det når man bor privat? Og der er vel ingen varmemester?
Du skal ikke være så bange for at leje privat. Vi lejer privat og har tidligere lejet gennem boligselskab og synes vi er præcis lige sp godt stillede privat.
Har ikke selv fået boligtilskud, men ved man kan få uafhængigt af hvem det udlejer så længe der er en lejekontrakt og at huslejen figurerer på et aftale papir.
Egentlig står vi som private lejere bedre på nogen punkter, fx må huslejen max stige en hvis procentdel hvor de i boligselskaberne kan lade den stige mere.
Dog er det rigtig for os i hvert fald at her er der ikke lige en varmemester eller en anden der ordner det for os, vi står selv for den indre vedligeholdelse men det giver jo også en frihed, en frihed der gær man kan tillade sig at ændre på lejligheden. Vi har blandt andet lavet nyt køkken, men det er også fordi vi ved vi bliver boende her resten af livet med mindre vi vinder i lotto
Anmeld