Anonym skriver:
Hej baby.dk brugere
Jeg har lige brug for at høre jeres mening om den her episode i går.
Vi er til et familiearrangement med min svigerfamilie, og da det er rigtig godt vejr, har min datter en heldragt på med korte ærmer, en kortærmet body indenunder og et par strømpebukser. Min datter og jeg sidder i en havestol lidt i skyggen under en parasol. Så kommer min svigerfar lige pludselig og siger:
" Hun skal have en hue på nu x "
mig " nej det skal hun ikke, hun for hverken for meget sol eller kulde her "
svigerfar " hvor er hendes hue henne "
mig " den ligger i pusletasken inde i værelset "
Svigerfar går så ind og vil hente huen i MIN pusletaske, og jeg går hurtigt efter ham og siger, at han skal ikke hente nogen hue, fordi min datter skal IKKE have hue på, og han skal heller ikke rode i min taske uden at have fået lov.
Svigerfar bliver så meget irreteret på mig, og er faktisk sur på mig resten af dagen
Hvordan har i det med sådan noget? Jeg bryder mig ikke om at hverken min eller svigerfamilien blander sig i hvad vores barn skal have på eller ikke have på, eller i øvrigt blander sig i andet.
Er jeg galt på den her?
Upsi, jeg har en godt 1,5-årig, der hoppede på trampolin i langærmet bluse, ble og strømper - ømt syn, men alle ungerne hyggede sig, og det var absolut ikke for koldt hos os, vi svedte, selvom vi sad stille

TS: Bliv ved med at gøre det, der er bedst for dit barn - og jeg er absolut ikke enig i, at du skal bøje af og afprøve andres fikse idéer, de skal bare respektere dine forældreevner.
Anmeld