Anonym skriver:
Vil gerne lige være anonym på denne, håber det er accepteret.
Da jeg var gravid med min søn, gik jeg en dag en strøgtur sammen med min mand for at "sætte gang i veerne".
Jeg var gået 1 dag over tid, og jeg var så utålmodig.
Vi mødte to gamle damer som stoppede op og spurgte om jeg ikke var oppe over med den store flotte mave. Jeg svarede at jeg var gået over tid.
Så kigger den ene dame på mig og siger således:
"Hvad ville du sige til at føde i weekenden?"
Jeg grinede og sagde selvfølgelig det ville være dejligt.
Hun sagde derefter "hvad siger du så til Søndag aften?"
Jeg sagde "det er en aftale" og grinte bare.
Så smilede hun og sagde at det var en aftale, og vi sagde farvel.
Mig og manden grinede lidt af det. Men grinet stivnede da jeg fødte søndag aften. 
Jeg tænker næsten hver dag over den oplevelse. Tror i der findes folk der har en ekstra sans til at kunne forudsige sådan noget?
Og har i måske prøvet noget mærkeligt i jeres graviditet?
jeg plejer at få en pludselig tanke om at nogle er gravide eller også drømmer jeg om det og det har indtil videre passet hver gang, dog har jeg prøvet hvor personerne ikke selv havde opdaget det endnu. Så jeg tror helt klart på at der findes folk der har fornemmelse for det, men er så i tvivl om jeg vil kalde det en 6. sans.